Vystrčil na Tchaj-wan: Ovčáček ,,trollil" a dostal za to ,,klackem". Od koho?

09.06.2020 12:10

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) na půdě horní komory parlamentu oznámil, že na konci srpna pojede na Tchaj-wan, aby ukázal, že se odmítá hrbit před Čínou a jako demokraticky zvolený politik hrdé země pojede na Tchaj-wan. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se do Vystrčila hned pustil a ředitel Knihovny Václava Havla se neudržel. Konstatoval, že úředník pořízený prezidentovi Miloši Zemanovi „se opět projevil jako ignorant“.

Vystrčil na Tchaj-wan: Ovčáček ,,trollil" a dostal za to ,,klackem". Od koho?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Žantovský
reklama

Miloš Vystrčil, předseda Senátu oznámil, že pojede na Tchaj-wan. Má totiž pocit, že někteří čeští politici se chovají k Číně úslužně v naději, že odtud přijdou nějaké „groše“.

Anketa

Měl by být odvolán radní ČT Zdeněk Šarapatka?

97%
3%
hlasovalo: 9962 lidí

Je to střet mezi hodnotami, na kterých fungujeme, jako je demokracie, vláda práva a svoboda, s něčím, co jsem nazval počítáním grošů. A pokud já pojedu na Tchaj-wan, tak se přikláním k tomu, abychom si uchovali své hodnoty a principy, a abychom přestali počítat groše, protože bychom jednoho dne mohli zjistit, že už žádné groše nemáme,“ zdůraznil Vystrčil.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček konstatoval, že cesta Miloše Vystrčila na Tchaj-wan se dá přirovnat k cestě na separatistické území na východě Ukrajiny, kde vzbouřenci s podporou Ruska válčí proti centrální vládě v Kyjevě.

A ještě přidal navrch jeden příběh o události, která se nestala, ale podle Ovčáčka se zřejmě stát mohla.

„PRAHA (9. 6. 1972): Předseda Sněmovny lidu Federálního shromáždění ČSSR Miloš Nastrčil se rozhodl na protest proti rozpínavosti amerického imperialismu odletět na oficiální návštěvu Kuby. ‚Chci držet principy, ne počítat groše,‘ zdůraznil. ÚV Národní fronty rozhodnutí přivítal,“ uvedl hradní mluvčí.

Jiří Ovčáček promlouvá

Jiři Ovčáček promlouvá

V tu chvíli se ozval také Michael Žantovský, dlouholetý diplomat, ředitel Knihovny Václava Havla a dlouholetý spolupracovník prvního českého prezidenta. Konstatoval, že se Ovčáček projevil jako „ignorant“. A přirovnal hradního mluvčího k „tupému klacku“.

„Jiří Ovčáček se opět projevil jako ignorant, když prohlásil, že ‚z hlediska mezinárodního práva /není/ žádný rozdíl‘ mezi Tchaj-wanem a Doněckou republikou. I když většina členských států OSN uznává politiku jedné Číny, čtrnáct států udržuje s Tchaj-wanem plné diplomatické styky. Naprostá většina ostatních států včetně České republiky s ním udržuje oficiální styky na úrovni tchaj-wanských ‚obchodních a kulturních zastoupení‘. Tchaj-wan se zúčastní – byť pod názvem ‚Chinese Taipei‘ – jako samostatná země olympijských her a jiných mezinárodních událostí, vystupuje samostatně v rámci organizace pro hospodářskou spolupráci východoasijských zemí APEC, má bilaterální smlouvy s celou řadou států atd. Má tedy podstatně jinou míru mezinárodně právní subjektivity než tzv. Doněcká republika. Mezinárodní právo není tupý klacek, ale jemný nástroj s celou řadou tónin a odstínů. Těžko ale očekávat, že to tupý klacek pochopí,“ nešetřil ostrými slovy Žantovský.

Michael Žantovský promlouvá

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

17:46 „Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

„Jsem nasranej!“ „Dělá to jen zlou krev!“ „Nemoc nedělá výjimky, nedělejme je ani my.“ I taková slov…