Vývoj české vakcíny proti COVID-19 nabral zpozdění. Teprve se chystá testování na myších

16.7.2020 9:05 odp.

Česko pokračuje ve vývoji vakcíny proti nemoci COVID-19, do měsíce by se měl první prototyp začít testovat na zvířatech. Prostřednictvím Českého rozhlasu o tom ve čtvrtek informoval ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský. Základ vakcíny, který měl být dokončen již na začátku července, bude kvůli zpoždění dodávek ze zahraničí zřejmě až o měsíc později. „Je naivní si myslet, že Česko zvládne samo vynalézt vlastní vakcínu proti koronaviru,“ zaznívá.

Vývoj české vakcíny proti COVID-19 nabral zpozdění. Teprve se chystá testování na myších
Foto: Repro Youtube
Popisek: Koronavirus SARS CoV-2

Anketa

Je dobře, aby právo na obranu se zbraní v ruce bylo zahrnuto do Ústavy ČR?

96%
4%
hlasovalo: 15454 lidí
Březovský vysvětlil, že zpoždění způsobila dodávka deaktivátoru viru, jelikož ten je potřeba na vývoj vakcíny, jež má být takzvaně neživá. Ta tak bude obsahovat usmrcený virus nevyvolávající onemocnění.

Testy na zvířatech bude mít na starosti Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), podle jeho ředitele Michala Stiborka budou experimenty probíhat na myších a potkanech. „Cílem experimentů je nejen zjistit schopnost vakcíny vyvolat imunitní odpověď, ale zároveň ověřit bezpečnost vakcíny z hlediska nežádoucích účinků. Experimenty budou probíhat na myších a potkanech obojího pohlaví a různého stáří,“ připojil.

Výzkum dosud vyšel na 600 tisíc korun a odhaduje se, že konečný účet za něho bude v řádu desítek milionů. To mnohé výzkumníky překvapuje, jelikož v zahraničí jsou podobné výzkumy o mnoho nákladnější a stojí spíše miliardy.

Otázku také vyvolává, proč se Češi spíše nepřidali k již probíhajícímu zahraničnímu výzkumu. Těch je po světě mnoho. „Je to velmi složitá a dlouhodobá věc a v tuto chvíli se 100 a více týmů po světě věnuje té samé problematice, takže je dohnat nebo předehnat bude složité,“ okomentoval snahu výzkumníků Prymula.

„Je naivní si myslet, že Česko zvládne samo vynalézt vlastní vakcínu proti koronaviru,“ má podobný názor též koordinátor komise Učené společnosti České republiky Libor Grubhoffer.

Ministerstvo zdravotnictví vlastní vývoj vakcíny hájí tím, že chce Česku zajistit soběstačnost a dostupnost očkování pro lidi z rizikových skupin. Projekt vede poslankyně za ANO Věra Adámková, předsedkyně sněmovního zdravotního výboru a lékařka z IKEM.

Testovat by v Česku měla začít i americká společnost Novavax, která v květnu oznámila, že kupuje za více než čtyři miliardy korun závod na výrobu vakcín v Bohumili u Kostelce nad Černými lesy. Původně měla farmaceutická firma v Česku vakcínu jen vyrábět. Tato polečnost již v Austrálii testuje na lidech.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: rak

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Europarlament schválil boj proti dezinformacím. Svobodu slova v zásadě zachovává, vzkazuje Jourová

19:53 Europarlament schválil boj proti dezinformacím. Svobodu slova v zásadě zachovává, vzkazuje Jourová

Evropský parlament v úterý schválil dvojici digitálních norem, které mají za cíl potlačit dezinforma…