Wagenknecht o Babišovu auditu: Takový podvod jsem v životě neviděl

4. 12. 2019 12:31

Audit Evropské komise je hlavním politickým tématem minulých dní. Do premiéra se kvůli němu pustil i jeho bývalý spolupracovník, dnešní senátor Lukáš Wagenknecht.

Wagenknecht o Babišovu auditu: Takový podvod jsem v životě neviděl
Foto: Screen Vysílání ČT24
Popisek: Andrej Babiš prezentuje rozpočet v Poslanecké sněmovně
reklama

Jakmile se v neděli objevila informace, že Evropská komise již zaslala do Česka tzv. „Babišův audit“, ožili všichni, pro které jsou bruselské dotace hlavním smyslem profesního i politického působení. Mezi nimi i senátor Lukáš Wagenknecht, bývalý auditor, později náměstek ministra financí, dnes za Piráty příslušník klubu SENÁTOR 21.

V úterý v podvečer dorazil do studia České televize k Zuzaně Tvarůžkové, kde uvedl: „Revidoval jsem přes tisíc projektů ze strukturálních fondů EU. Větší dotační podvod než čerpání dotací podniků pana premiéra jsem v životě neviděl.“ Protiprávní čerpání je podle Wagenknechta největším podvodem, jaký v životě viděl.

 

 

Premiér Andrej Babiš reagoval v rozhovoru pro středeční deník Právo, kde mimo jiné připomněl roli Lukáš Wagenknechta při auditu na monitorovací systém ministerstva pro místní rozvoj. Tehdy jako náměstek na ministerstvu financí (kterého tam přivedl právě Andrej Babiš) žaloval do Bruselu a výsledkem bylo, že jsme museli vracet 800 milionů.

„Protože se mstí, že jsem se s ním rozloučil na financích. To je jeho způsob práce. To on udal náš IT systém na ministerstvu pro místní rozvoj, v důsledku čehož jsme pak museli vrátit 800 milionů bez jakékoli šance je získat zpět. A to navzdory tomu, že policie a finanční správa podezření vyšetřily a shledaly je bezpředmětné,“ vzpomínal Babiš v rozhovoru.

Wagenknecht reagoval na svém twitterovém účtu: „K opakovaným lžím Babiše k auditu na monitorovací systém za 800 mil: audit dělali auditoři MF, závěry auditu potvrdila EK, vláda, ve které hlasoval Babiš nesmyslně rozhodla o vyjmutí tohoto projektu z financování. Tím pan Babiš připravil ČR o dalších 800 mil. Můžeme mu poděkovat“.

 

 

A pak ještě dodal: „A to ani nechci komentovat, jak do auditu pan Babiše chtěl zasahovat osobně a posílat ho před dokončením svým právníkům, pravděpodobně z jeho holdingu. Tomu jsem naštěstí zabránil. Další z důvodů, proč jsem mu odmítl dělat politického náměstka.“

 

 

Andrej Babiš se pak do něj pustil i ve svém vystoupení v Poslanecké sněmovně: „On na ministerstvu financí chránil zájmy EU. Dokonce tak, že šel proti zájmům České republiky.“

„A dneska on vystupuje jako expert a vykládá, co všechno se má vracet,“ dodal premiér znechuceně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kok*ti, prd*l.“ Hřebejk si utahuje z Prymulovy ostudy. Přijde Maďar? To by byla karma...

13:13 „Kok*ti, prd*l.“ Hřebejk si utahuje z Prymulovy ostudy. Přijde Maďar? To by byla karma...

Poté, co vyplulo na veřejnost, že ministr zdravotnictví Roman Prymula spolu s šéfem poslaneckého klu…