Westinghouse už se těší na Dukovany. Viceprezident v Rozhlasu odhaloval plány

01.10.2021 19:42

Hostem pořadu 20 minut Radiožurnálu byl Michael Coon, viceprezident společnosti Westinghouse pro nové energetické projekty. Američané se na Dukovany těší. Bankrot a reorganizace na to nemají mít vliv. Spolupracovat s korejskou KHNP údajně Westinghouse na Dukovanech nebude. Zapojit by se ale měli čeští dodavatelé. A co říká Coon na vyřazení ruského Rosatomu z tendru? Prý to je prospěšné!

Westinghouse už se těší na Dukovany. Viceprezident v Rozhlasu odhaloval plány
Foto: Screen ČT24
Popisek: Vláda ANO a ČSSD našla se dvěma opozičními koalicemi shodu na zákonu o Dukovanech

Americko-kanadská společnost Westinghouse se dle Coona poté, co byly vyjasněny otázky bezpečnostní a předběžné zadávací dokumentace, velice těší, až podá nabídku na pátý blok Dukovan. Firma má podle Coona s Českou republikou a se společností ČEZ dlouhou historii.

Budou vůbec Američané schopni zakázku provést a dotáhnout do konce? Otázky v Česku vyvolává zejména to, že Westinghouse prošel v minulosti bankrotem a reorganizací. Od té doby je však podle Coona společnost v zisku a nemá důvod neúčastnit se výběrových řízení a neusilovat o řadu různých zakázek. „Z mého hlediska je naše schopnost účastnit se tendru naprosto bez debat,“ prohlásil jednoznačně Coon.

Americký prezident Joe Biden se dohodl se svým jihokorejským protějškem, že Spojené státy a Jižní Korea budou více spolupracovat při budování jaderných elektráren v jiných zemích. Mohl by případně Westinghouse spolupracovat na Dukovanech s jihokorejskou KHNP? Podle Coona odpověď zní: ne. Nevyloučil ale nějakou formu spolupráce v rámci dodavatelských firem obou společností.

Viceprezident Coon se také vyjádřil v tom smyslu, že Westinghouse pracuje na budování kontaktů se všemi potenciálními českými dodavateli. „Nedávno jsme dostali od Aliance české energetiky takový přehled českého jaderného průmyslu a ten nám má poskytnout potřebný vhled do situace,“ vysvětloval byznysmen. A doplnil: „Je absolutně nezbytné zapojovat místní dodavatele. To si Westinghouse uvědomuje.“ Společnost prý nyní bude vyhodnocovat, jak nejlépe české firmy využít.

Americká společnost Westinghouse je dle slov byznysmena na absolutní světové špičce, co se týká jaderných technologií, a nabízí údajně nejbezpečnější model jaderné elektrárny, jaký je v současné době na trzích k dispozici.

Nedávné vyřazení ruské společnosti Rosatom z tendru na dostavbu Dukovan bylo podle Coona „prospěšné“. Američan ale zároveň vyloučil, že by vyřazení ruské firmy mělo vliv na rozhodnutí Westinghousu zúčastnit se českého tendru.

Náklady na dostavbu Dukovan závisí dle Coona na řadě faktorů, je proto prý těžké provádět nějaké odhady. Prozkoumat se podle něj musí zejména nabídky dodavatelů. „Doufám, že nabídneme nejnižší cenu,“ dodal americký manažer.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak zpráskanej pes. Než Lipavský vyšel od Zemana, sesypalo se to

12:24 Jak zpráskanej pes. Než Lipavský vyšel od Zemana, sesypalo se to

Schůzka kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského s prezidentem Milošem Zemanem trvala asi 40 …