Z Francie: Nejdříve zákaz burek, nyní musí pryč socha panny Marie

04.12.2016 11:55

Francouzská republika je přísně sekulární zemí. Na školách nenajdete kříže a žáci nesmějí nosit ani žádné symboly muslimské víry. Teď se však zdá, že za oběť přísným sekulárním pravidlům padne socha panny Marie u Ženevského jezera. Starosta města Publier Gaston Lacroix varuje před nástupem nové tyranie.

Z Francie: Nejdříve zákaz burek, nyní musí pryč socha panny Marie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do kostela, ilustrační foto.

Server Novinky.cz informuje čtenáře o tom, že z města Publier u Ženevského jezera má zmizet socha panny Marie, neboť odporuje francouzským zákonům. Jde prý o nepřijatelné vystavení symbolu víry na veřejném prostranství. Socha stojí u jezera od roku 2011, ale už tam asi dlouho nezůstane. Radnice dostala na její odstranění tři měsíce. Pokud nezmizí, hrozí městu pokuta až 100 euro denně.

Starosta Gaston Lacroix to však nechce nechat jen tak. „Věřím, že jsem dostatečně otevřený, ale tuhle novou tyranii nemůžu podporovat,“ napsal na sociální síti Twitter. Sochu nechá možná přemístit na soukromý pozemek. Jako první o tom informovala britská BBC.

Na sociálních sítích se rozproudila mnohdy vášnivá diskuse o tom, co je víc, zda zákaz vystavování náboženských symbolů na veřejnosti, který zahrnuje i nošení muslimských šátků zahalujících obličej, nebo svoboda projevu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Orbán varuje. Nové Německo... Po odchodu Merkelové se vše projeví naplno

15:22 Orbán varuje. Nové Německo... Po odchodu Merkelové se vše projeví naplno

Maďarský premiér Viktor Orbán varuje před nástupem nové německé vlády v čele se sociálním demokratem…