Z ruského tisku: V roce 1941 na nás zaútočila hitlerovská Evropská unie

22.06.2020 18:45

Ruský list Komsomolskaja pravda založený komunisty v roce 1925 přišel s článkem, v němž se praví, že na Sovětský svaz v létě 1941 nezaútočili nacisté, ale hitlerovská Evropská unie. Text napsal plukovník ve výslužbě Viktor Baraněc.

Z ruského tisku: V roce 1941 na nás zaútočila hitlerovská Evropská unie
Foto: Archiv
Popisek: Německý tank Tiger

Server Novinky.cz upozornil české čtenáře na text ruského listu Komsomolskaja pravda, který se věnuje 79. výročí útoku nacistického Německa na Sovětský svaz.

Do 22. června 1941 vystupovali Adolf Hitler a Josif Stalin jako partneři, kteří si v roce 1939 kupříkladu dělili Polsko. Ale 22. června roku 1941 se vše změnilo. Hitler naplnil plán, který předestřel už v knize Mein Kampf, a napadl Sovětský svaz. Pro Stalina a sovětský lid začala Velká vlastenecká válka, která tak trvala o dva roky méně než celá druhá světová válka.

Plukovník ve výslužbě Viktor Baraněc však válku Sovětského svazu s nacistickým Německem popsala jako válku SSSR s „hitlerovskou Evropskou unií“. „Vždyť v roce 1941 SSSR nenapadl jen Německo, ale všichni jeho evropští komplicové, chcete-li hitlerovská Evropská unie,“ napsal plukovník s odkazem na Finsko, Slovensko, Itálii a další tehdejší německé spojence.

„Jen pět evropských zemí se oficiálně nepodílelo na tažení na východ. Švédsko, Švýcarsko, Portugalsko, Turecko a Španělsko (to s velkou námitkou, protože španělská dobrovolnická Modrá divize bojovala s Rudou armádou a byla mnohokrát poražena a v roce 1943 rozpuštěna). Zbytek Evropy poslal své hordy a techniku s führerem,“ pokračoval plukovník.

Zcela pominul Velkou Británii, která na rozdíl od Sovětského svazu vyhlásila válku Hitlerovi již v září 1939, a vynechal také příslušníky porobených včetně Čechoslováků, kteří utekli ze své okupované vlasti a nasazovali život v boji proti nacistům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vlivný pirát: Dejme víc peněz neziskovkám! Konkrétně: Romea, Extinction Rebellion, Pulse of Europe...

6:16 Vlivný pirát: Dejme víc peněz neziskovkám! Konkrétně: Romea, Extinction Rebellion, Pulse of Europe...

„Chtěl bych, aby neziskovky, které dělají dobré a důležité věci, byly v Česku silnější,“ zaznělo od …