Za jízdu autem do centra možná začnete platit. Praha plánuje zavedení mýta

11.05.2019 16:14

Praha plánuje zavedení mýtného pro vjezd do centra bez ohledu na typ vozu, v platnost by mohlo vstupit za sedm let. Počítá s tím plán udržitelné mobility, který koncem dubna schválili pražští radní. Cílem takového opatření má být omezení počtu aut v přeplněných pražských ulicích, informuje iROZHLAS.cz.

Za jízdu autem do centra možná začnete platit. Praha plánuje zavedení mýta
Foto: Archiv PL
Popisek: Praha - ilustrační foto

Pražský deník uvádí, že v plánu mobility současné radnice je ekonomická regulace automobilové dopravy označená za jeden z klíčových nástrojů. Zavedení mýtného je jednou z podmínek posouzení vlivu na životní prostředí pro dostavbu městského okruhu.

V tuto chvíli ještě není však jasné, jakým způsobem by se mýto mělo vybírat. Pokud se mýtné dobře navrhne, může prý vést ke snížení emisí a lepší plynulosti dopravy. „Sníží se emise jak zdravotně rizikových látek, tak skleníkových plynů. Koncept považuji za smysluplný,“ věří dopravní expert z ČVUT Michal Vojtíšek

Mýtné si zcela jistě najde své odpůrce, ale i radní věří, že jej řada řidičů docení. „Mnozí motoristé budou nadávat, ale někteří ocení časové úspory vzniklé zvýšením plynulosti dopravy, protože ušetřený čas bude mít vyšší hodnotu než zaplacené mýtné,“ zhodnotil dopravní expert.

Regulace dopravy funguje například v Londýně, kde se od roku 2003 vybírá poplatek za dopravní přetížení. Řidiči zde platí ve všední dny od 7 hodin ráno do 18.30 večer. V Paříži, Římě nebo Berlíně mají zase starší auta, která nesplňují emisní normy, omezený vjezd do některých zón.

  • Původní zdroj ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výbuch ČSSD! Generál Blaško zvolen. Saša Vondra také. Štětina končí. Vyhrál Babiš. Bez práce i lidovec Svoboda

23:14 Výbuch ČSSD! Generál Blaško zvolen. Saša Vondra také. Štětina končí. Vyhrál Babiš. Bez práce i lidovec Svoboda

Volební účast 28,72 procenta. Tato účast přinesla vítězství hnutí ANO Andreje Babiše, které získalo …