Za lepšího chirurga si prý pacienti připlatí maximálně deset tisíc

11.01.2012 22:37

Termín nadstandardní péče se pomalu uvádí do praxe a nemocnice už sestavují ceníky. Jako prví nechala veřejnost nahlédnout do svých cen Fakultní nemocnice v Brně. Od dubna si v této nemocnici budou moci pacienti připlatit za zručnějšího operatéra či lepšího lékaře.

Za lepšího chirurga si prý pacienti připlatí maximálně deset tisíc
Foto: Martin Kovář
Popisek: Chirurgický zákrok
reklama

Chirurg s lepší reputací pro jednoduché zákroky přijde pacienta maximálně na tři tisíce korun. Náročnější operace, jako výměny kyčelního kloubu, od elitního operatéra bude stát nejvýše sedm tisíc a náročné operace mozku nebo srdce pak budou stát o tři tisíce víc. Na tom, zda bude u operace řadový doktor nebo primář, vůbec nesejde.

„V dnešní době je medicína natolik specializovaná, že někdy ani přednosta kliniky neumí úplně vše,“ řekl pro Českou televizi ředitel Fakultní nemocnice v Brně Roman Kraus.

Ostatní nemocnice ceníky teprve připravují, známé by většinou měly být v řádu měsíců. Ceny zákroků v pražské motolské nemocnici budou známy už v březnu. Už nyní je jasné, že ceny za lepší lékaře rovněž nepřesáhnou deset tisíc.

„Částky, které dnes padají, mi přijdou poměrně vysoké. Já bych mluvil o jednotkách tisíc a i to mi přijde dost,“ uvedl pro ČT ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík.

„My bychom byli docela rádi, aby byly iniciativní a udělaly na pár vzorcích nemocnic jakýsi nástřel,“ nechal se slyšet ministr zdravotnictví Leoš Heger s tím, že si nemocnice výši poplatku stanoví samy. Ministr také plánuje do měsíce vydat nařízení, které by mělo předejít možnému „předbíhání“ chudších pacientů těmi, kteří si mohou dovolit příplatek

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jhe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schillerová vám sebere peníze na rohlíky, rozčiloval se Vystrčil v Partii. Jsme podle něj hrdý národ, který se nemusí bát Číny

12:18 Schillerová vám sebere peníze na rohlíky, rozčiloval se Vystrčil v Partii. Jsme podle něj hrdý národ, který se nemusí bát Číny

V nedělní Partii televize Prima se utkali předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) a předseda Senátu …