Zabavili Rusku dům, Rusko zabavilo peníze

15.12.2025 10:41 | Zprávy
autor: Naďa Borská

Ruský stát má lotyšské bance Rietumu zabavit majetek v hodnotě 30 miliard rublů (16 milionů eur). Stane se tak na základě rozhodnutí moskevského rozhodčího soudu, verdikt padl v neveřejném jednání. Banka se podílela na prodeji ruských nemovitostí, které zkonfiskovaly lotyšské úřady. Výtěžky z prodeje byly použity na financování ukrajinské armády.

Zabavili Rusku dům, Rusko zabavilo peníze
Foto: repro, tan
Popisek: Nejvyšší bankovka ruského rublu, na níž je znázorněn Most přes řeku Amur a Pomník Nikolaje Muravjova-Amurského

Moskevský rozhodčí soud vyhověl žalobě Generální prokuratury proti lotyšské bance Rietumu, ruské společnosti KI Invest a dalším subjektům. Žaloba byla soudu podána už 12. srpna. Případ se projednával bez účasti veřejnosti.

Žaloba tvrdila, že se Rietumu Banka v únoru 2022 připojila k sankcím proti Rusku a následně převedla finanční prostředky na podporu ukrajinských ozbrojených sil. Generální prokuratura dále předložila důkazy o nezákonné konfiskaci komplexu Dům Moskvy, který vlastní Ruská federace, lotyšskými úřady a Rietumu Banka. Podle dozorčího orgánu byly výtěžky z prodeje použity na financování ukrajinské armády.

Generální prokuratura rovněž zjistila, že Rietumu Banka ovládá ruskou společnost KI Invest prostřednictvím své dceřiné společnosti RB Investments SIA. V žalobě se uvádí, že KI Invest vystupuje jako nominální vlastník aktiv patřících bance. Tato aktiva zahrnují pozemky o celkové rozloze přes 1,24 hektaru, budovu a komerční prostory o celkové rozloze přes 13 800 metrů čtverečních v Moskvě a Moskevské oblasti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Andrej Babiš byl položen dotaz

Macinka

Budete jednat s Macinkou o jeho sms prezidentovi? Co na ně říkáte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tady je možné jedině souhlasit, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseblade , 15.12.2025 11:19:36
reinkarnovaní nacističtí ratlíci ukradli, správné je to sanovat z jejich majetku.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Zeman vypustil bombu: Schillerová místo Pavla?

19:12 Zeman vypustil bombu: Schillerová místo Pavla?

Kdo by mohl za dva roky vystřídat Petra Pavla v roli hlavy státu? Podle exprezidenta Miloše Zemana b…