Žádný blázen, žádný amatér. Advokát chce žalovat vládu. Pořádně

23.11.2020 13:30

Advokát Petr Němec podal trestní oznámení na vládní představitele. Chce, ať je jasně známo, kdo může za to, že jsme "Best in covid". Žalovalo se ale už dříve. "Já chci dát orgánům činným v trestním řízení na stůl takové, které má hlavu a patu a není výkřikem blázna, věčného stěžovatele nebo právníka-amatéra," píše pro server finmag.cz.

Žádný blázen, žádný amatér. Advokát chce žalovat vládu. Pořádně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad vlády, ilustrační foto
reklama

Němec uvádí, že trestní oznámení podal i přesto, že mu spousta kolegů psala, že to je nesmysl a že nelze stíhat vládu za politická rozhodnutí. Dle jeho názoru jde však o nepochopení toho, co většina ministrů ve své práci dělá - běžnou úřednickou agendu a úřední rozhodnutí, nikoliv politická. Alespoň většinu času. "Samotný trestný zákoník dává ministrům status úřední osoby, takže i ministři můžou spáchat trestný čin úřední osoby," dodává Němec s tím, že respektuje, že i při řešení epidemie vláda dělá politická rozhodnutí.

Anketa

Podporujete masivní snížení daní, které ,,odmávali" poslanci ANO, ODS, SPD, Trikolóry či KSČM?

71%
29%
hlasovalo: 12114 lidí

"Je politickým rozhodnutím, jakou strategii si vláda ke zvládnutí epidemie zvolí, ale dílčí pochybení při realizaci strategie jsou už pochybeními manažerskými a úředními. A za ta musí nést někdo odpovědnost. Pokud jsme si vybrali strategii, že v létě všechno rozvolníme, a až poroste počet nakažených, zase prudce dupneme na brzdu, je to OK. Pokud ale při volbě této strategie vláda nebyla schopna zajistit trasování, testování a na brzdu odmítla včas dupnout, nese už plně odpovědnost. A to i trestní," dodal Němec. 

Trestní oznámení dle jeho slov není nic složitého ani odvážného. "Každý má právo dovolávat se spravedlnosti a nelze po něm chtít, aby platil advokáta, aby mu trestní oznámení pěkně vyvoněl. Trestních oznámení na vládu prý padla v souvislosti s virem řada. Já chci dát orgánům činným v trestním řízení na stůl takové, které má hlavu a patu a není výkřikem blázna, věčného stěžovatele nebo právníka-amatéra. Tím moje práce končí. Dál už je na policii a státním zastupitelství, aby na věci řádně pracovaly. Aby ji odložily, když zjistí, že to je nesmysl a trestný čin se nestal. Nebo aby zahájily trestní stíhání a třeba věc nakonec dopracovaly až k soudu," dodal dále Němec. 

Podle něj může on sám ukázat na několik konkrétních pochybení, jež vedla k tomu, že se situace vyvíjela hůř, než mohla. "Osobně se domnívám, že se lze domáhat policejního vyšetřování minimálně ve dvou věcech: (ne) zavedení roušek a časování nouze," tvrdil. Hovořil tak o srpnové situaci, kdy bylo nejdříve nařízeno nošení roušek v obchodech a ve školách, následně se však tato povinnost zrušila.

Fotogalerie: - Žerty z prezidenta

Happening Slavíme s tatíčkem Masarykem všechny slu...
Happening Slavíme s tatíčkem Masarykem všechny slu...
Happening Slavíme s tatíčkem Masarykem všechny slu...
Happening Slavíme s tatíčkem Masarykem všechny slu...
Happening Slavíme s tatíčkem Masarykem všechny slu...
Happening Slavíme s tatíčkem Masarykem všechny slu...

"Je to politické, nebo úřední rozhodnutí? Podle mě jde především o rozhodnutí protiepidemické. A pokud někdo během týdne otočí, aniž pro to měl pádný argument, nebo když dokonce zrušení roušek odůvodní argumenty, které ho vedly k jejich zavedení o týden dřív, musí za to rozhodnutí nést odpovědnost. Zvlášť když se ukázalo, že otočka byla chyba, a to i ve spojitosti s tím, že se řádně netestovalo a netrasovalo," dodal.

Druhým případem je pak podle něj vyhlášení nouzového stavu. "Jeho vyhlášení předpokládá, že existuje krize, kterou je potřeba urgentně řešit. Jenže jak si vyložit, když se nouzový stav vyhlásí 30. září s tím, že bude účinný až od 5. října, respektive že omezení s ním spojená budou rovněž účinná až od tohoto data? Vláda vyhlášením nouzového stavu de facto deklarovala, že je tady katastrofa, která se musí okamžitě řešit, a že k tomu potřebuje mimořádné pravomoci. A pak dala na pět dní nohy na stůl. Proč nezavedla opatření okamžitě, respektive od 1. října?" ptá se Němec a upozorňuje na to, že pětidenní prodleva je skandální nezodpovědnost, která stála zbytečně lidské životy a ekonomické škody. Volby dle něj rozhodně překážkou nebyly. 

"Myslím, že si občané zaslouží, aby policie (ne)zavedení roušek i vyhlášení budoucího nouzového stavu prověřila. Že popsané okolnosti nasvědčují, že mohl být spáchán trestný čin maření úkolu úřední osoby z nedbalosti nebo šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti. V úvahu připadá i trestný čin vydírání, protože otočka, kterou v srpnu provedlo Ministerstvo zdravotnictví, je… zvláštní, věřím, že ministr Adam Vojtěch ani jeho další podřízení své týden staré rozhodnutí měnit nechtěli. Je už jen na policii a státním zástupci, jak věc posoudí a jaké důkazy si zajistí. Ministři pochopitelně nejsou epidemiologové a vycházejí z toho, co jim dají podřízení a jiné orgány. Třeba se ukáže, že chyba byla tam. A že se chyby staly, o tom nepochybuji, nelze takovou krizi projít bez chyb. Ale jsou chyby, které jsou omluvitelné a ze kterých se můžeme poučit, a chyby, které se neměly a nesměly stát," uzavřel se slovy, že premiér Andrej Babiš chtěl řídit stát jako firmu, přitom stačilo, aby jej řídil jako dětský tábor - i tam by policie vyšetřovala, kdyby se někomu něco stalo. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Blbý starý český divák. Seriál ČT s Čvančarovou: Dusno zesiluje

7:47 Blbý starý český divák. Seriál ČT s Čvančarovou: Dusno zesiluje

V lednu se ČT pochlubila novým osmidílným detektivním seriálem s Jitkou Čvančarovou v hlavní roli. D…