Základna USA na Slovensku? Lidé se bouří, zato Schwarzenberg se modlí. Vážný důvod

27.01.2022 20:58

Rusko hrozí útokem vůči Ukrajině a naši sousedé na Slovensku uzavřeli s USA spojeneckou smlouvu, čekají však ještě na ratifikaci. Proti tomu se část tamní společnosti bouří, my ale můžeme podle knížete Karla Schwarzenberga jen mlčky přihlížet a „modlit se“, že se slovenské vládě tuto smlouvu nakonec ratifikovat podaří.

Základna USA na Slovensku? Lidé se bouří, zato Schwarzenberg se modlí. Vážný důvod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Na Slovensku probíhají urputné demonstrace. Trochu to podle knížete připomíná protesty, které proběhly u nás v letech 2007 a 2008 proti americkému radaru v Brdech. „Demonstrace na Slovensku jsou tvrdší a ve výrazivu také sprostší než u nás,“ komentuje dění ve svém blogu na Aktuálně.cz Schwarzenberg.

Původní zdroj ZDE.

Dnes však na Slovensku protestují proti smlouvě se Spojenými státy, a to v době, kdy se na ukrajinsko-ruské hranici shromažďuje statisícová ruská armáda. „Jak známo, Slovensko s Ukrajinou sousedí, tudíž je zcela pochopitelné, že slovenská vláda uzavřela s USA spojeneckou smlouvu, která ovšem ještě čeká na ratifikaci. A právě proti tomu vznikají protesty,“ přibližuje kníže.

„U nás bychom si měli uvědomit, že se nás tento spor bezprostředně týká, neboť v Polsku a v baltských zemích, stejně jako v Bulharsku a v Rumunsku, jsou Spojené státy tak či onak přítomny, pouze ve střední Evropě zeje černá díra, kterou se chvályhodně slovenská vláda odhodlala uzavřít. Je to důležité nejen pro Slováky a pro nás, ale také pro celou střední Evropu,“ upozorňuje dále.

„My, Češi, se můžeme jen modlit, aby se smlouvu na Slovensku podařilo ratifikovat. My bohužel podobnou nabídku už nedostaneme. Svého času jsme zpackali smlouvu o radaru a také přímo s Ukrajinou nesousedíme. Ale ve vlastním zájmu a také z důvodu velké sounáležitosti s našimi nejbližšími sousedy doufejme, že se Slovensku tuto smlouvu co nejdříve podaří uvést v platnost,“ uzavírá Karel Schwarzenberg svůj komentář.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Energie. Podnikatelé... Řešte to! Dlouhý v plném sále udeřil na Fialu. Ten vytáhl Ukrajinu. Hned nato vstal ze židle Babiš. Smršť!

18:25 Energie. Podnikatelé... Řešte to! Dlouhý v plném sále udeřil na Fialu. Ten vytáhl Ukrajinu. Hned nato vstal ze židle Babiš. Smršť!

REPORTÁŽ „Rozumíme politickému boji, ale…“ Ať začne vláda řešit problémy podnikatelů, zásadně vyzval…