Zaorálek v Gruzii přislíbil pomoc s reformami

05.06.2014 16:57

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se dnes v závěru své dvoudenní návštěvy Gruzie setkal s předsedou parlamentu Davidem Usupašvilim, představiteli opozice a s příjemci české rozvojové pomoci. Tématem byla opět hospodářská a politická stabilita země a sbližování Gruzie s Evropskou unií, šéf české diplomacie přislíbil Gruzii pomoci s reformami.

Zaorálek v Gruzii přislíbil pomoc s reformami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek
reklama

„Klíčem k úspěchu je politická a ekonomická stabilita, fungující demokratické instituce. Česká republika je připravena Gruzii nadále pomáhat při náročných reformách a transformaci," řekl Zaorálek.

Ministr navštívil v Gruzii českou vodní elektrárnu

Zaorálek mimo jiné navštívil vodní elektrárnu nedaleko Tbilisi, kterou vlastní česká společnost Energo-Pro. Ta v rámci podniku Energo-Pro Georgia v zemi působí od roku 2007.

Ve středu šéf české diplomacie jednal o podpoře gruzínské územní celistvosti a o sbližování Gruzie s Evropou s gruzínskými ministry a sešel se rovněž s premiérem Iraklim Garibašvilim a prezidentem Giorgim Margvelašvilim.

Organizace Člověk v tísni návštěvu kritizovala

Zaorálkova cesta do Gruzie navázala na ministrovu návštěvu Ázerbájdžánu, kde diskutoval o rozvoji vzájemných hospodářských styků, spolupráci v dopravě, energetice, zdravotnictví a turistice. Česká humanitární organizace Člověk v tísni návštěvu Ázerbájdžánu kritizovala, neboť ministr ji prý plně nevyužil k nátlaku na tamní představitele kvůli stavu lidských práv v zemi. České Ministerstvo zahraničních věcí ale tvrdí, že o porušování lidských práv v této zemi jednalo.

„Z oficiálního prohlášení ministerstva se zdá, že důraz byl kladen především na ekonomickou spolupráci. V závěru vyjádření se pak nachází jedna obecná zmínka o lidských právech, ze které ovšem není jasné, zda byla řeč o porušování lidských práv přímo v Ázerbájdžánu," uvádí v prohlášení Člověk v tísni.
Ve zmíněném ministerském komuniké se bez dalších podrobností uvádí, že se během Zaorálkova jednání „v souvislosti s předsednictvím Ázerbájdžánu v Radě Evropy také diskutovala otázka dodržování lidských práv". Země od poloviny května předsedá Výboru ministrů Rady Evropy.

„Mohu doplnit, že se mluvilo konkrétně o stavu lidských práv v Ázerbájdžánu," sdělila ČTK mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Johana Grohová.

Ázerbájdžán čelí kritice, že nerespektuje lidská práva a že tamní opozice a aktivisté čelí zastrašování. V dubnu komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks zveřejnil zprávu o zhoršujícím se stavu lidských práv v Ázerbájdžánu. Vláda v Baku ale tvrdí, že obyvatelé této devítimilionové země bohaté na ropu se těší všem svobodám.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jsme ocas, budeme mlčet? 500 miliard pro EU: Silná věta Merkelové. Vážné výpočty, temný odhad

22:10 Jsme ocas, budeme mlčet? 500 miliard pro EU: Silná věta Merkelové. Vážné výpočty, temný odhad

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron navrhují unijní záchranný…