Zapomeňte na tradiční pohlaví. Aktuálně.cz představilo dvě nebinární osoby. Česká označení jsou pro ně omezující

13.06.2021 17:36 | Zprávy

Atrin Matuštík a jeho kolega se necítí být ani mužem, ani ženou. Jsou nebinární. O svém světě a používání českého jazyka se rozhovořili pro server Aktuálně.cz.

Zapomeňte na tradiční pohlaví. Aktuálně.cz představilo dvě nebinární osoby. Česká označení jsou pro ně omezující
Foto: archív autora
Popisek: klávesnice

Matuštík v minulosti vystupoval jako žena, nyní o sobě hovoří v mužském rodě. A to již dva roky, od svých 26 let. Nepoužívá experimentální zájmena typu "one", protože je dle svých slov příliš konzervativní. Mluví ale o sobě jako o nebinárním. Nebinární lidé přizpůsobují i svou češtinu. Například střídají rody, onikají nebo vytvářejí právě zcela nová zájmena.

„Není to tak těžké, jakmile si to zažijete. V okolí mám víc lidí, u kterých hned nepoznám jejich pohlaví, když se na ně podívám, tak odposlouchám, v jakém rodě o sobě hovoří,“ uvedl Matuštík, jenž se sám českým jazykem zabývá i po profesní stránce. „Já o sobě mluvím v mužském rodě a většinou si toho druhý člověk všimne a zeptá se,“ poznamenal, že kolegy a kolegyně nechává, aby si sami rozhodli, jak s ním budou hovořit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: vef

Bc. Matěj Gregor byl položen dotaz

Je pravda, že nebudete mít ministerstvo dopravy ani průmyslu?

Čekal bych, že hlavně o dopravu budete usilovat. Jak tedy chcete bojovat proti greendealu nebo třeba za zrušení zákazu aut se spalovacími motory, ale vůbec už z povahy názvu strany něco udělat pro dopravu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na raketu Drábovou vybrali miliony. Jenže se zatím neodlepila od země

18:55 Na raketu Drábovou vybrali miliony. Jenže se zatím neodlepila od země

Na počest zesnulé předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové chce iniciativa Dá…