Záporoží: Nacvičuje se úklid radioaktivního materiálu. Kdyby došlo na nejhorší

19.08.2022 12:08

Napětí kolem Záporožské jaderné elektrárny nadále houstne. BBC hlásí, že se Ukrajina připravuje na nejhorší. „Cvičí se nácvik úklidu pro případ radioaktivního zamoření,“ oznámila britská zpravodajská stanice. Podle CNN se na území elektrárny nachází ruská vojenská technika. CNN oznámila, že by mohlo dojít k jaderné katastrofě. Americká zpravodajská stanice přinesla i příběh rodiny, na jejíž rodný dům dopadla ruská raketa odpálená zřejmě ze Záporožské jaderné elektrárny.

Záporoží: Nacvičuje se úklid radioaktivního materiálu. Kdyby došlo na nejhorší
Foto: pixabay.com
Popisek: Měření radioaktivity - ilustrační foto

Anketa

Půjdete volit do Senátu?

hlasovalo: 14806 lidí
Potvrzeno. Rusové v Záporožské jaderné elektrárně mají vojenskou techniku. Americká zpravodajská stanice CNN má k dispozici video, které to dokazuje.

„Na internetu se objevilo nové video, které ukazuje ruská vojenská vozidla uvnitř turbínové haly napojené na jaderný reaktor v ukrajinské jaderné elektrárně Záporoží, kde zesílená palba vyvolala obavy z jaderné katastrofy. Televize CNN zjistila zeměpisnou polohu a potvrdila pravost videa, které se ve čtvrtek začalo šířit na sociálních sítích. Zatím není jasné, kdy bylo video pořízeno. Záběry ukazují jednu ze šesti turbinových místností nacházejících se na západní straně jaderné elektrárny, která se nachází ve městě Enerhodar na jihovýchodě země. Každá turbínová hala je propojena a zabudována do velké budovy, v níž se nachází jaderný reaktor,“ lze se dočíst na serveru CNN.

„Vozidla, která vypadají jako standardní ruská vojenská nákladní, stojí na vzdáleném západním okraji budovy v přízemí, jen něco málo přes 400 stop (130 metrů) od reaktoru. Na videu je vidět nejméně pět vozidel - z nichž jedno je jasně označeno symbolem pro válku ‚Z‘ - a v jejich blízkosti se nacházejí nejméně dvě stavby podobné stanům,“ přidala zpravodajská stanice další informace.

Jen prý není jasné, zda stany souvisí s přítomností ruských agresorů v ukrajinské elektrárně, nebo tyto stany nějak souvisí s provozem elektrárny.

Ruské ministerstvo obrany však odmítá, že by na území elektrárny byly rozmístěny zbraně. Už vůbec tam prý nejsou těžké zbraně. Technika, která se v komplexu Záporožské elektrárny nachází, má podle ruské strany sloužit toliko k zabezpečení objektu. CNN se na ruské ministerstvo obrany obrátila se žádostí o podání vysvětlení k videu, ruské ministerstvo obrany žádost o podání dalších informací dosud nevyslyšelo.

Rusko a Ukrajina se vzájemně obviňují z jaderného terorismu, kterým válčící strana ohrožuje celý svět.

V pondělí předseda ukrajinské státní společnosti pro jadernou energetiku Petro Kotin uvedl, že Rusko skladuje 14 „jednotek těžké vojenské techniky“ v „prvním energetickém bloku“ a „šest vozidel“ v „druhé strojovně“.

Ukrajinské síly 19. července udeřily na ruské jednotky necelých 400 metrů od jaderných reaktorů. Podle CNN nelze vyloučit, že Rusové svou techniku v zájmu její ochrany přesunuli ještě blíže k reaktorům.

Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) při několika explozích v blízkosti elektrického rozvaděče došlo 5. srpna k výpadku proudu a jeden reaktor byl odpojen od elektrické sítě. Šéf MAAE Rafael Mariano Grossi minulý týden sdělil Radě bezpečnosti OSN, že situace se zhoršila „do té míry, že je velmi znepokojivá“

Generální tajemník OSN António Guterres ve svém čtvrtečním projevu ve Lvově na západě země vyzval k „demilitarizaci" oblasti kolem elektrárny a uvedl, že je naléhavě zapotřebí dohody, která by „obnovila Záporoží jako čistě civilní infrastrukturu a zajistila bezpečnost oblasti".

„Musíme říci, jak to je - jakékoli potenciální poškození Záporoží je sebevražda," řekl Guterres.

Zpravodaj BBC hlásí, že Ukrajina se v souvislosti se Záporožskou jadernou elektrárnou připravuje na nejhorší.

James Waterhouse z BBC navštívil parkoviště supermarketu v blízkosti areálu elektrárny, které bylo přeměněno na cvičiště.

„Záchranáři jsou oblečeni do žlutých ochranných obleků," říká náš zpravodaj. „Cvičí nácvik úklidu pro případ radioaktivního zamoření. Sledují je vysocí úředníci, kteří chtějí zjistit, jak by byl region připraven v případě nejhoršího scénáře,“ poznamenal zpravodaj.

CNN v souvislosti se Záporožskou jadernou elektrárnou, přinesla příběh ukrajinské rodiny, na jejíž dům dopadla ruská raketa odpálená právě z komplexu největší jaderné elektrárny v Evropě. Tvrdí to alespoň ukrajinské úřady.

První raketa podle mladých lidí zanechala zející díru uprostřed místního fotbalového hřiště v obci Prydniprovske v Dněperské oblasti na jihu Ukrajiny. „Zachránilo nás, že první raketa dopadla jinam a až druhá na náš dům,“ řekl mladý muž.

Rodina teď žije v nedaleké ubytovně a pomalu se snaží odklidit hromady trosek a sutin, ve které se proměnil jejich majetek. Místní obyvatelé měst Nikopol, Marhanec a okolních vesnic jsou již několik týdnů terčem ostřelování ze strany vojsk elektrárny.

„Každý den je pro nás výjimečný, ráno se probouzíme a děkujeme Bohu za každý den, kdy jsme naživu,“ řekl Mykola Stupak, starosta vesnice v Prydniprovsku.

Prozradil, že Rusové ostřelují jeho vesnici, aby „šířili paniku a hrůzu", ale nechápe, proč ohrožují jadernou elektrárnu. „Možná nechápou, co dělají," poznamenal ještě.

Ruská strana naopak tvrdí, že pokud někdo představuje riziko pro Záporožskou jadernou elektrárnu, jsou to Ukrajinci, kteří prý do okolí komplexu pálí dělostřelecké granáty.

„V současné době je v Enerhodarské oblasti nejméně 7 zásahů těžkého dělostřelectva,“ napsal Vladimir Rogoz, představitel samozvané ruské správy Záporožské oblasti na sociální síti Telegram. CNN upozornila, že jeho tvrzení nemohla nezávisle ověřit.

Enerhodar je město, které je nejblíže elektrárně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
lic. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

česká ekonomika

Dobrý den, nemám žádné ekonomické zdělání, tak spoléhám na to, že mi to vy jako odborník -našel jsem si, že se hospodářské politice věnujete vysvětlíte a hlavně nastíníte řešení, protože se bojím, že se řítíme do zkázy. Co přesně znamená, že důvěra v ekonomiku u lidí roste? Jaké to pro ni bude mít n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nagyová padla. Vystrčil ovládl Jihlavu. Podívejte se ale, co mezitím rozjel Kalousek

15:00 Nagyová padla. Vystrčil ovládl Jihlavu. Podívejte se ale, co mezitím rozjel Kalousek

V závěru předvolební kampaně v ostře sledovaném senátním obvodě Jihlava přišla koalice SPOLU s posmě…