Zavadil v ČT vytočil Kalouska: Návrh rozpočtu by vám nesežral ani bílý tesák

02.09.2012 12:58

Složená daňová kvóta by se v příštím roce měla vyšplhat na 35,5 procenta, čímž se daňové zatížení vrátí k roku 2008. Před volbami přitom dnes vládní TOP 09 slibovala, že se zvyšování daní vyhne. Sliboval to i první místopředseda strany a ministr financí Miroslav Kalousek. Dnes je to jinak a levice spolu s odbory přesto nenechávají na ministrovi nit suchou. Jeho ekonomické vize by prý nesežral ani bílý tesák.

Zavadil v ČT vytočil Kalouska: Návrh rozpočtu by vám nesežral ani bílý tesák
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kalousek se Zavadilem si před pořadem družně popovídali

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) plánuje další zvýšení daní. Příští rok by tzv. složená daňová kvóta, a to i přesto, že TOP 09 před volbami prohlašovala, že zvyšování daní není tou nejlepší cestou pro ozdravení státního rozpočtu,měla vzrůst na 35,5 procenta. Dnes však ministr vnímá situaci jinak, svou představu vyložil v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize. Proti němu jako druhý host usedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil.

Nepomohla by nám ani armáda

"Nikdo nedělá tato opatření rád, ale jsou nezbytná k tomu, abychom se nestali rukojmími finančních trhů. Já bych jen rád zdůraznil, že 68 procent tohoto úsilí se odehrává na straně úspor a jen 32 procent se odehrává na straně daní," zdůraznil hned v úvodu Kalousek, který připomněl, že opozice by chtěla daňovou kvótu zvyšovat o 3 až 4 procenta, přičemž jedno procento představuje asi 40 miliard korun. A ještě v roce 2004 byla složená kvóta na úrovni 37 procent.

Zavadil ve své reakci na ministrova slova začal zostra. "Naše analýza rozpočtu bude jako vždy perfektní, ale na první pohled, to, co jsem viděl, by vám nezbaštil ani bílý tesák natož tedy my," vysmál se Kalouskovi v reakci odborář. Zdůraznil přitom, že odbory předvídají recesi v podobě jednoho procenta, zatímco ministerský návrh rozpočtu počítá s jednoprocentním růstem. Z toho plyne, že se rozpočtové záměry podaří splnit jen tehdy, když prý vláda sáhne k dalším škrtům.

Kalousek přešel do okamžitého protiútoku a poukázal na to, že příprava rozpočtu na další rok je dlouhodobý proces, a když dojde ke změnám, a k těm ve dnešní turbulentní době podle ministra dochází, vláda na ně musí reagovat, například oněmi nepopulárními balíčky. Česko si však díky dobré práci vlády drží u finančních trhů dobrou pověst. Kdybychom ji neměli, pak by nám k naší státní suverenitě nepomohla ani sebesilnější armáda," zdůrazňuje Kalousek.

TOP 09 ve volebním programu nevylučovala růst DPH

Odboráři dále zdůrazňují, že přes škrty se nepropracujeme k růstu. Podle Zavadila je třeba podporovat investice, aby se ekonomika rozeběhla podobně, jak se o to pokouší například v Polsku. Kalousek kontroval, že mnozí polští ekonomové před prováděním investic na dluh varovali. Pán státní kasy k tomu navíc dodal, že TOP 09 už ve svém volebním programu nevylučovala, že dojde ke zvýšení DPH.

"Ale lidé se proti zvyšování brání tím, že už jezdí i jídlo nakupovat do Německa, nakupují tam i brambory," odvětil rozhořčeně odborářský šéf. Vládě pak nezbývá nic jiného, než DPH dál zvyšovat a lidé své vládě nevěří. K čemu nám je, když vládě věří trhy, ale ne vlastní občané, ptal se ministra Zavadil.

Fotogalerie: - Červíček v OVM

Policejní prezident Martin Červíček byl hostem Otá...
Policejní prezident Martin Červíček byl hostem Otá...
Policejní prezident Martin Červíček byl hostem Otá...
Policejní prezident Martin Červíček byl hostem Otá...
Policejní prezident Martin Červíček byl hostem Otá...
Policejní prezident Martin Červíček byl hostem Otá...

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To si strčte za klobouk, vy svatouškové, vypálil poslanec Klaus na Kalouska a spol.

8:56 To si strčte za klobouk, vy svatouškové, vypálil poslanec Klaus na Kalouska a spol.

Mezi poslanci Václavem Klausem mladším (ODS) a Miroslavem Kalouskem to zase jednou jiskří. Kalousek …