Zavřete oči. „Pirátský inkvizitor“ Wagenknecht jako ministr financí... Holec popsal neuvěřitelnou situaci, která by nastala

26.7.2021 9:10 odp.

Komentátor serveru Info.cz Petr Holec se ve své glose zaměřil na spor mezi polostátním energetickým gigantem ČEZ a Bulharskem a také na roli, již v ní sehrál pirátský senátor a možný kandidát na ministra financí Lukáš Wagenknecht. „Zavřete oči a představte si, že český ministr financí hájí ve sporu s Bulharskem polostátní českou firmu, na kterou před časem sám poslal tamní policii,“ nastínil nepříjemné vize v podání pirátské politiky.

Zavřete oči. „Pirátský inkvizitor“ Wagenknecht jako ministr financí... Holec popsal neuvěřitelnou situaci, která by nastala
Foto: Repro XTV
Popisek: Petr Holec, komentátor Info.cz

Konkrétně se jedná o zmařenou investici do elektrárny ve Varně, kvůli níž se polostátní ČEZ pustil do arbitráže s Bulharskem. Informoval o tom minulý týden týdeník Hrot, který s odkazem na bulharská média napsal, že se jedná o možnou škodu za 26 až 33 miliard korun. Zajímavé na celé věci podle Holce mimo jiné je, že ve stejnou dobu proti českým zájmům v Bulharsku aktivně bojuje pirátský senátor a možný kandidát na ministra financí Lukáš Wagenknecht.

Nedávno se Wagenknecht před kamerami přímo v Bulharsku rozpovídal o tom, že ČEZ je státní firma a že v Česku máme „nejvyšší formu korupce“ kvůli střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. „Po něm jde Wagenknecht už od té doby, kdy ho šéf ANO ještě jako ministr financí zbavil funkce prvního náměstka,“ připomíná komentátor.

Původní zdroj ZDE.

Anketa

Která volební strana předvedla zatím NEJHORŠÍ kampaň?

4%
10%
2%
2%
4%
hlasovalo: 45106 lidí
Wagenknecht ale v bulharské televizi mluvil i o údajné korupci v bulharském byznysu ČEZ. „Jestli tam došlo ke korupci, a já jsem si jistý, že došlo...,“ řekl mimo jiné.

„Bulhaři musejí mít z Wagenknechta velkou radost. Ti se totiž od začátku snaží nároky ČEZ, a tedy i Česka, různými způsoby zpochybnit,“ pokračuje Holec s tím, že rozhodčí tribunál letos v březnu rozhodl, že ČEZ postupuje v souladu s právem EU i podle mezinárodních energetických dohod, a proto firma odeslala svůj arbitrážní nárok do Mezinárodního centra pro řešení investičních sporů (ICSID) ve Washingtonu. ČEZ tvrdí, že Bulhaři nesplnili privatizační podmínky, a investici české firmy tím v podstatě zmařili.

„Nechme teď stranou politicky méně korektní vtipy o Bulharech. Ostatně díky Wagenknechtovi se tentokrát musejí bavit spíš oni na účet Čechů. I Česko se totiž prostřednictvím ČEZ domáhá v Bulharsku desítek miliard korun, zatímco český senátor v bulharské televizi vypráví o tom, jak tu máme nejvyšší formu korupce a jak bylo zkorumpované i podnikání ČEZ v Bulharsku...,“ podotýká Holec.

I proto Wagenknecht inicioval koncem roku 2019 pátrání bulharské policie. Ironie podle komentátora však je, že Wagenknecht v rozhovoru současně říká, že i on je poškozený, protože i on je – stejně jako zbytek občanů Česka – spolumajitelem ČEZ. „To je dokonce i pravda, a ta odjakživa bývá první obětí mnoha svatých politických tažení včetně těch protikorupčních,“ poznamenává.

Pak by podle Holce ale měl Wagenknecht v Bulharsku hájit zájmy ČEZ, zmíněné miliardy z arbitráže totiž případně skončí v Česku.

A je tu ještě větší ironie, která ovšem pirátskému senátorovi prý jako vždy uniká: „Zavřete oči a představte si, že se tenhle pirátský inkvizitor po volbách fakt stane ministrem financí. Pak bude v ČEZ právě on vykonávat vlastnická práva státu a i on by tedy měl z Bulharů dolovat peníze z arbitráže,“ zmiňuje Holec, že není vyloučené, že Wagenknecht se do bulharské televize ještě vrátí, jen v opačné roli.

„Ano, zoufalé dvojrole hrají i větší herečtí machři než Wagenknecht, tohle by ale přece jen byla premiéra: český ministr financí hájí ve sporu s Bulharskem polostátní českou firmu, na kterou před časem sám poslal tamní policii. Všechno je ale jednou poprvé. A zvlášť s Piráty!“ uzavírá komentátor Petr Holec.

V podávání žalob je Wagenknecht skutečně aktivní.  Například v červenci 2020 soud EU odmítl žalobu Lukáše Wagenknechta na Evropskou radu, která podle pirátského senátora protiprávně odmítla vyloučit Andreje Babiše z jednání o novém unijním rozpočtu. Druhý nejvyšší soud EU však jeho žalobu označil za nepřípustnou a neopodstatněnou. Soud zdůraznil, že o svých zástupcích na jednání rozhodují samy členské státy. Ve výsledku se tedy jednalo o zbytečnou akci. 
 
V roce 2020 také podal žalobu na Nejvyšší správní soud kvůli evropským volbám. Podle něj mělo hnutí ANO díky mediálnímu podnikání koncernu Agrofert výhodnější postavení. Soud žalobu znovu zamítl. „Je to psychopat,“ řekl pak na Wagenknechtovu adresu Andrej Babiš. Wagenknecht se poté obrátil na Ústavní soud, který ve věci ještě nerozhodl. 
 
V prosinci 2019 Babiš také pro Právo připomněl, že Lukáš Wagenknecht v minulosti udal klíčový IT systém na Ministerstvu pro místní rozvoj, v důsledku toho muselo vrátit 800 milionů bez jakékoli šance je získat zpět. A to navzdory tomu, že policie a finanční správa podezření vyšetřily a shledaly jej bezpředmětným. Evropská komise odmítla na tento tendr poslat peníze, což v důsledku připravilo tuzemskou státní kasu o 820 milionů korun.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proti „dezinformačním fekáliím z Ruska“ musíme zvýšit poplatek za ČT. Senátor Smoljak rozjíždí akci

22:36 Proti „dezinformačním fekáliím z Ruska“ musíme zvýšit poplatek za ČT. Senátor Smoljak rozjíždí akci

Senátor David Smoljak se opět pustil do boje za Českou televizi. Tentokrát ho pobouřil plán na škrty…