Zdechovský: Scholz nebude k ČR smířlivý jako Merkelová

08.12.2021 11:18

„Já čekám, že ta politika nebude k Čechům tolik smířlivá, jako byla za Angely Merkelové.“ Europoslanec Tomáš Zdechovský krátce okomentoval zvolení sociálního demokrata Olafa Scholze novým kancléřem a popsal, na co bychom se měli připravit.

Zdechovský: Scholz nebude k ČR smířlivý jako Merkelová
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

Jedna velká evropská politická éra je za námi. Německou kancléřku Angelu Merkelovou, která v Německu vládla 16 let a která významně ovlivňovala politiku celé Evropy, dnes s definitivní platností v kancléřském křesle vystřídal sociální demokrat Olaf Scholz.

„Já čekám, že ta politika nebude k Čechům tolik smířlivá, jako byla za Angely Merkelové,“ poznamenal Zdechovský před kamerami ČT s poukazem na to, že Merkelová rozuměla střední Evropě, rozuměla některým psychologickým bariérám mezi západní a východní Evropou.

Nový kancléř Olaf Scholz už dal najevo, že by chtěl v některých oblastech EU posunout kupředu a to i za cenu toho, že některé věci nebudou rozhodnuty za souhlasu všech členských států EU, ale jen většiny států tak, jak s nimi pracuje Lisabonská smlouva.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Otázkou podle Zdechovského je, jak se bude nový německý kancléř stavět k Rusku. Zda se bude snažit jednat s Vladimirem Putinem podobně konsenzuálně, jako se o to snažila Angela Merkelová, nebo přitvrdí. Další otázkou bude, jak se bude nový německý kancléř stavět k Polsku a k Maďarsku, k možnému přitvrzení vůči těmto zemím kvůli tomu, jak je v těchto zemích nakládáno s některými zásadami právního státu.

„Můžeme to vztáhnout i na Českou republiku. Vezměte si, jak dlouho se řešil střet zájmů (Andreje Babiše) a jak dlouho nechtěla Evropská komise ten problém skutečně vyřešit,“ dal Zdechovský příklad z trochu jiného soudku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hyeny, kolaboranti, štváči. Okamura zabral Sněmovnu a jelo to

12:51 Hyeny, kolaboranti, štváči. Okamura zabral Sněmovnu a jelo to

Lídr SPD Tomio Okamura se dnes rozhodl vystoupit krátce po zahájení dnešní schůze Poslanecké sněmovn…