Že jsou Češi xenofobové? Mýtus, který byl zbořen, říká komentátor nad statistikou

11.01.2019 7:17

Komentátor Petr Kamberský v pátečních Lidových novinách boří hned tři mýty, které kolují o Češích. V prvé řadě prý není pravda, že jsou Češi, Moravané a Slezané xenofobové. Podle toho prý vůbec není pravda, že by cizinci brali našincům práci. A už vůbec není pravda, že cizinci v Česku pracují především jako kopáči.

Že jsou Češi xenofobové? Mýtus, který byl zbořen, říká  komentátor nad statistikou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slovensko

Statistiky ukazují, že v Česku oficiálně pracuje přes půl milionu cizinců. Lidé, kteří k nám přicházejí ze Slovenska či z Rumunska, nejsou většinou kopáči nebo zedníci, ale vysokoškoláci, kteří dostávají za svou práci nemalé platy. A přesto, že tu máme půl milionu cizinců na pracovním trhu, nezaměstnanost je stále na rekordně nízké úrovni. Takže není pravda, že by cizinci brali lidem práci.

Pokud jde o Slováky, jde většinou o mladé lidi, kteří zůstali v Česku po vysoké škole. Ze statistik lze navíc dovodit, že každý třetí Slovák žijící v Česku je vysokoškolák.

„Česká společnost opakovaně ukázala, že umí přijmout cizince i se postarat o uprchlíky – jen má momentálně oprávněný strach či iracionální hrůzu (račte si svobodně vybrat) z migrantů z muslimských zemí. V práci je téměř každý devátý cizinec,“ napsal Kamberský s tím, že se jedná o Poláky, Ukrajince, Slováky, Rumuny či Bulhary.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

20:25 Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

„Nedej bože, to tvoří po večerech sami?“ Známá a oceňovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová kroutí hl…