Zelenskyj: EU nám pomůže s energií. Vyměníme žárovky

06.02.2023 7:36 | Ze sítí

Volodymyr Zelenskyj znovu uhodil na Rusy a připomínal celému světu, že Ruská federace záměrně vyvíjí aktivity v okolí jaderných elektráren a tím ohrožuje celý svět. To je důvod, proč ruští sportovci nemají na olympijských hrách co dělat. Tak to vidí Zelenskyj. Poté poděkoval EU za dodávky elektřiny na Ukrajinu a prozradil, co Ukrajincům pomůže dosáhnout významných energetických úspor. Nakonec promluvil i o situaci na frontě.

Zelenskyj: EU nám pomůže s energií. Vyměníme žárovky
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil, že Rusko je jedinou zemí na světě, která záměrně vyvíjí válečné aktivity v okolí jaderných elektráren a tím ohrožuje a vydírá celý svět.

Anketa

Jak zatím hodnotíte kroky zvoleného prezidenta Petra Pavla?

3%
95%
hlasovalo: 30459 lidí

„Rusko je jedinou zemí na světě, která dovoluje své armádě ostřelovat jaderné elektrárny a používat je jako zástěrku pro ostřelování. Ruské rakety opakovaně sledovaly trajektorie nad ukrajinskými jadernými zařízeními. Teroristický stát využívá jaderný průmysl jako jeden z prvků zahraniční expanze. K vyvíjení nátlaku na ostatní státy. K vytváření příslušných hrozeb pro suverenitu jiných států,“ upozornil Zelenskyj.

Vedle toho prý Ukrajina dál pracuje na tom, aby se Rusové nemohli účastnit letní olympiády v Paříži v roce 2024, dokud ruské jednotky rozsévají na Ukrajině smrt a zkázu.

„Ukrajina zaslala příslušné dopisy společnostem, které nejvíce podporují Mezinárodní olympijský výbor. Jedná se o velké mezinárodní společnosti, které mají rozhodně zájem na tom, aby jejich pověst a podpora nebyly využívány k válečné propagandě,“ upozornil Zelenskyj.

Poté poděkoval všem, kteří odstraňují následky po ruských raketových útocích a mimo jiné se starají o to, aby energetická síť, častokrát zasažená ruskými raketami či íránskými drony, fungovala.

„Jsem vděčný energetikům, opravářům, úředníkům - každému, kdo pracuje na obnovení normálních technických možností dodávek elektřiny a na zachování naší výroby,“ uvedl ukrajinský prezident.

„Mimochodem, tento týden jsme dosáhli několika důležitých dohod s našimi partnery v oblasti energetiky. Zejména Evropská unie je ochotna podpořit Ukrajinu dodávkami elektřiny. Děkuji za to našim partnerům. Zintenzivňujeme také spolupráci v oblasti dodávek energetických zařízení. Máme také mimořádně úspěšné příklady iniciativ na úsporu energie. Například jen tento týden již lidé obdrželi první milion LED žárovek výměnou za energeticky náročné žárovky,“ pokračoval ukrajinský prezident s tím, že až se podaří vyměnit desítky milionů žárovek po celé Ukrajině, bude dosaženo výrazných úspor.

Pokud jde o situaci na frontě, Zelenskyj konstatoval, že se objevují zprávy o chystané nové ruské ofenzivě a tlak na řadě míst na frontě naznačuje, že se něco takového opravdu děje.

„V Doněcké oblasti je to velmi obtížné - probíhají tam urputné boje. Ale bez ohledu na to, jak je to těžké a jak velký je tam tlak, musíme to vydržet. Musíme využít a využíváme každý den a každý týden k posílení naší obrany na frontě, k posílení naší mezinárodní pozice, ke zvýšení tlaku na Rusko a k tomu, abychom dali našim lidem nové možnosti, jak se dostat přes toto těžké období. Nemáme jinou možnost než se bránit a zvítězit,“ konstatoval.

Nakonec se rozloučil zvoláním „sláva Ukrajině“.

 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mpTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Měl byste si nařezat“. Jurečka mluvil o důchodové reformě ANO, Schillerová se neudržela

23:08 „Měl byste si nařezat“. Jurečka mluvil o důchodové reformě ANO, Schillerová se neudržela

Navrhované změny v penzích včetně zpomalení valorizace dnes ve Sněmovně ostře kritizovala předsedkyn…