Zeman hájil personální změny, které provedl ministr Žák

15.10.2013 15:00

Prezident Miloš Zeman dnes před středočeskými zastupiteli obhajoval personální změny, které nedávno na některých důležitých postech prosadil ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák. Podle prezidenta mu provádění těchto změn nezakazuje Ústava ani žádný jiný zákon. Žák je pražským lídrem Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) do předčasných voleb.

Zeman hájil personální změny, které provedl ministr Žák
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák
reklama

Podle Miloše Zemana jde především o to, jestli jsou personální změny na důležitých postech funkční. "Nemohu souhlasit s názorem, že ministr v demisi nemůže provádět personální změny. Žádný zákon, tím méně Ústava, mu to nezakazuje. Ministr v demisi je plnohodnotný ministr, který má stejná práva a povinnosti jako ministr, který v demisi není," prohlásil Zeman. 

Zdeněk Žák na začátku října odvolal šéfa Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Davida Čermáka, šéfa Ředitelství vodních cest (ŘVC) Jana Skalického a ředitele Drážního úřadu Pavla Kodyma. V červenci také prosadil obměnu dozorčí rady Českých drah. Nová dozorčí rada pak odvolala celé čtyřčlenné představenstvo firmy včetně předsedy Petra Žaludy a nové představenstvo pak Žaludu odvolalo i z funkce generálního ředitele ČD. Na jeho místo byl zvolen Dalibor Zelený. 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Zeman se podrobněji vyjádřil pouze k odvolání šéfa Českých drah, kterého se podle něj "nepodařilo vyměnit osmi předcházejícím ministrům". Podle Zemana se díky tomu Žákovi podařilo snížit měsíční plat na tomto postu z původních 500.000 na 250.000 korun. "A co je důležitější, jmenoval novým generálním ředitelem Dalibora Zeleného, kterého znám jako člověka, který zachránil slovenské dráhy a vyvedl je z krachu. To je prokazatelný fakt, který si můžete sami ověřit," dodal Zeman. 

Na otázku personálních změn v oblasti ministra dopravy se jej zeptal opoziční zastupitel a předseda kontrolního výboru Jan Skopeček (ODS), který byl ekonomickým poradcem předchozího prezidenta Václava Klause. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Devastující tornádo na jižní Moravě: Zbořilo půl obce, pohazovalo auty. Mrtví a mnoho zraněných. Lidé pod závaly

22:10 VIDEO Devastující tornádo na jižní Moravě: Zbořilo půl obce, pohazovalo auty. Mrtví a mnoho zraněných. Lidé pod závaly

Na jihu Moravy se podle meteorologů s největší pravděpodobností objevilo tornádo. Lidé tornádo zachy…