Zeman podporuje dovoz zbraní teroristům? Něco na šokující zprávě amerického serveru nesedí. Zjistili jsme více

20. 7. 2017 16:54

Donald Trump se prý nechce setkat s českým prezidentem kvůli údajnému českému prodeji zbraní islamistům. Přišel s tím americký server zaměrený na zbrojní průmysl. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček to ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz důrazně odmítl. „Fake news,“ napsal.

Zeman podporuje dovoz zbraní teroristům? Něco na šokující zprávě amerického serveru nesedí. Zjistili jsme více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Do českých médií pronikla zpráva amerického serveru o zbrojařství, který tvrdí, že zná pravý důvod, proč se dosud prezident Spojených států Donald Trump nesetkal s českým prezidentem Milošem Zemanem.

Údajný důvod odkládání schůzky na neurčito může znít velmi neuvěřitelně. Česká zbrojařská firma, kterou prezident Zeman všude ve světě propaguje, údajně prodává zbraně bojovníkům tzv. Islámského státu.

Přitom jestli je něčím prezident Zeman všude po světě znám, je to právě jeho tvrdý odpor vůči islámským teroristům. Jako jeden z prvních státníků před islamisty začal varovat s tím, že by nás mohl čekat nový holocaust.

Americký server Real Clear Defense ve svém článku tvrdí, že prezidentu Trumpovi vadí, že české zbraně končí v rukou islamistů a to s pomocí české hlavy státu. Firmy zbrojaře Jaroslava Strnada prý přes Ázerbájdžán přeprodávají zbraně na černý trh do válečných zón s tím, že mohou končit až v rukách bojovníků tzv. Islámského státu.

Server též píše o Strnadových a Zemanových vazbách na Rusko. Je ale třeba říct, že tvrzení o nelegálním prodeji zbraní nejsou na zmíněném serveru podložena důkazy. Obsah článku rezolutně popírá prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Jak by řekl prezident Donald Trump: FAKE NEWS,“ sdělil mluvčí redakci ParlamentníchListů.cz.

Zajímavé ovšem nejsou pouze obvinění, která bez důkazů americký článek přináší. Otazníky mohou vyvolávat též okolnosti jeho vzniku. Autorem textu je jistý Chris Yurko, který na webu Real Clear Defense publikoval jen jeden další článek. Ten se jmenoval „From Czechia with Love“, tedy v překladu z Česka s láskou.

Článek, který vyšel letos druhého května, opět pojednává o prezidentu Miloši Zemanovi, jeho vztahu k Rusku a píše též o poradci Martinu Nejedlém. Při popisu prezidenta Zemana používá autor větu „čeští analytici ho nazývají Putinovým trojským koněm“ s proklikem na komentář webu euobserver.com, který je nazván prakticky stejně: Český prezident je troský kůň Ruska. Autorem tohoto komentáře není nikdo jiný, než politický aktivista Jakub Janda z lobbistického spolku Evropské hodnoty. Pouze tím Chris Yurko opírá své konstatování o názoru „českých analytiků“.

O samotném autorovi článku přinášejícího údajné zprávy o černém obchodu se zbraněmi lze na internetu zjistit poměrně málo informací. Jak jsme už zmínili, pro server Real Clear Defense napsal pouze dva články a to ještě s téměř tříměsíčním rozestupem. Další jeho materiály a články byť na jiných serverech jsou k nedohledání. Patrně to tedy není novinář. A pokud ano, lze cokoli z jeho produkce těžko dohledat.

Přitom je zvláštní, že jeho článek o českém zbrojaři a prezidentu Zemanovi poměrně hodně odkazuje na česká média. Nejvíce přímých prokliků směřuje na Šafrův web forum24.cz, poté třeba ihned.cz nebo web Českého rozhlasu.

Těchto souvislostí si ostatní česká média, která článek směřující proti Zemanovi přebírají, nijak nevšímají. Celá záležitost působí podobně, jako koncem loňského roku, kdy se v Česku masivně šířila zpráva, že údajného napojení Miloše Zeman na Kreml si všimli už i Američané s odkazem, že to píše prestižní deník The New York Times.

Až při bližším zkoumání bylo možné zjistit, že na sepsání článku a sbírání podkladů k němu se podílela Češka jménem Hana de Goeij. Většina médií ji prezentovala jen jako novinářku. De Goeij přitom dříve spolupracovala s Jakubem Jandou a Evropskými hodnotami.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Smrad z hranolek, remcal bachař. Řízky na Mírově, saláty. Svědectví o krmení českých vězňů

12:34 Smrad z hranolek, remcal bachař. Řízky na Mírově, saláty. Svědectví o krmení českých vězňů

Omilostněný vězeň Jiří Kajínek na svém youtubovém kanále vede i pravidelný pořad, ve kterém širokou …