Zeman se pustil na tenký led. Může být sesazen, upozorňuje k odvolávání Babiše už i prezidentův příznivec

09.05.2017 6:55

Advokátka Miroslava Hustáková, publicista Štěpán Kotrba a glosátor Petr Paulczynski se na svých facebookových profilech vyjádřili k aktuálnímu politickému dění. Prezident Miloš Zeman se totiž včera vyjádřil k návrhu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ohledně odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO). Podle jeho slov by jeho odvolání bylo v rozporu s koaliční smlouvou. Zároveň také Sobotku zkritizoval, že nesdělil jméno Babišova nástupce.

Zeman se pustil na tenký led. Může být sesazen, upozorňuje k odvolávání Babiše už i prezidentův příznivec
Foto: Facebook.com
Popisek: Mediální a politický analytik Štěpán Kotrba

"Sobotka odvolal co odvolal, nyní dostal od svých poradců nové pokyny a dal údajně návrh na odvolání ministra financí Babiše. Jen při svém zmatení nesdělil, kdo bude jeho nástupcem. Profesor ústavního práva profesor Gerloch sdělil, že prezident má právo znát kdo bude nástupcem," uvedla ve svém příspěvku Hustáková. A ve své kritice pokračovala. "Premiér totální želé, co nás ztrapnil celosvětově a neví, co chce, má právo určit datum odvolání, ale nedat nástupce toho, kdo má být zítra odvolán? To tady fakt někdo myslí vážně ? Sobotka má zajistit v této zemi chaos? Komu tato kreatura slouží?" zeptala se. Zároveň pak v komentáři zkonstatovala, že to je už hnus fialový. 

"Ústava nedává prezidentovi právo, aby chtěl podpisy poslanců, když jmenuje vládu. Přesto mnoho let premiéři ani nemrkli a nosili tyto podpisy Klausovi a Havlovi na Hrad. Zemanovi stačí jen politická dohoda, koaliční smlouva, která má zajistit stabilitu v zemi. Když se to nehodí, tak se k ní nesmí ani vyjádřit. Hlavně, když sluníčka dostanou lidi do ulic a bude chaos. Jo, podzim se blíží a hrozí vyhnání od koryt," dodala.

Kotrba, který Zemana dosud spíše obhajoval, pak zkonstatoval, že dva ze tří nejnovějších prezidentových protiargumentů vůči Sobotkovým krokům jsou mimoprávní a pro odvolání ministra financí Andreje Babiše irelevantní. "Koaliční smlouva není právní dokument, ale deklarace. Její vypovězení nebo nevypovězení není nijak navázáno na ústavní kroky prezidenta. Stejně tak není na provedení demise závislé, zda premiér někoho současně jmenuje nebo ne. Ministerstvo osiřelé nezůstane. V každém případě jej do jmenování nového ministra povede statutární zástupce ministra - první náměstek. Jmenovat ministra je pravomocí a zodpovědností premiéra," poznamenal Kotrba. Podle jeho slov se prezident pustil na tenký led, na jehož konci může čekat odvolání pro velezradu či své znovunezvolení. "Ústava opravdu není cár papíru a úřad prezidenta není pískoviště pro starší a pokročilé. Tohle je v řeči královské hry šach," dodal.

"Tak prý k odvolání Babiše musí být vypovězena koaliční smlouva, říkal pan prezident," popisuje Paulczynski. "Co je dědkovi po koaliční smlouvě, naprosto nechápu. Dědek si taky z ústavy dělá trhací kalendář," dodal kriticky. 

Celý příspěvek Miroslavy Hustákové:

Sobotka odvolal co odvolal, nyní dostal od svých poradců nové pokyny a dal údajně návrh na odvolání ministra financí Babiše. Jen při svém zmatení nesdělil kdo bude jeho nástupcem. Profesor ústavního práva profesor Gerloch sdělil, že prezident má právo znát kdo bude nástupcem. >>> Tak co ? Premiér totální želé, co nás ztrapnil celosvětově a neví co chce má právo určit datum odvolání , ale nedat nástupce toho kdo má být zítra odvolán ? To tady fakt někdo myslí vážně ? Sobotka má zajistit v této zemi chaos ? Komu tato kreatura slouží ?

Celý příspěvek Štěpána Kotrby: 

Dva ze tří nejnovějších prezidentových protiargumentů vůči Sobotkovým krokům jsou mimoprávní a pro odvolání ministra financí Andreje Babiše irelevantní.

Koaliční smlouva není právní dokument, ale deklarace. Její vypovězení nebo nevypovězení není nijak navázáno na ústavní kroky prezidenta. Stejně tak není na provedení demise závislé, zda premiér někoho současně jmenuje nebo ne. Ministerstvo osiřelé nezůstane. V každém případě jej do jmenování nového ministra povede statutární zástupce ministra - první náměstek. Jmenovat ministra je pravomocí a zodpovědností premiéra.

Prezident se pustil na tenký led, na jehož konci může (a nakonec už po právu) čekat odvolání pro velezradu či své znovunezvolení. Ústava opravdu není cár papíru a úřad prezidenta není pískoviště pro starší a pokročilé. Tohle je v řeči královské hry šach.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus tvrdě o Havlovi a pravdolásce: Patent na rozum a ostudný výprask před rozdělením Československa

17:32 Klaus tvrdě o Havlovi a pravdolásce: Patent na rozum a ostudný výprask před rozdělením Československa

Někdejší ministr financí, premiér a prezident Václav Klaus, který byl jedním z hlavních aktérů polis…