Zeman v ohrožení? Vytočený Křeček vynadal demonstrantům. A vás rozesměje: Víte, já třeba mohl...

20.02.2020 12:31

Stanislav Křeček se dnes ujal své funkce. I přes protest zorganizovaný Jakubem Patočkou. A na úřadě měl pak co říci. Padla slova o konci demokracie.

Zeman v ohrožení? Vytočený Křeček vynadal demonstrantům. A vás rozesměje: Víte, já třeba mohl...
Foto: Repro ČT
Popisek: Nový ombudsman, Stanislav Křeček
reklama

Stanislav Křeček se definitivně ujal úřadu, do kterého byl zvolen Poslaneckou sněmovnou. I přes protest Jakuba Patočky a jeho ideových souputníků, kteří se mu snažili zabránit v tom, aby se na úřad dostal. Patočka Křečka zdržel jen krátce, než policisté zakročili a cesta na úřad byla pro nového ombudsmana volná.

Anketa

Chcete, aby náš stát dával na obranu minimálně 2% HDP, jak po nás chtějí Američané?

14%
86%
hlasovalo: 17912 lidí

Křeček se pak vyjádřil k aktivistům, kteří se ho snažili zastavit, ve vysílání České televize: „Nechápu důvod, přece já nemám žádnou výkonnou pravomoc, nemohu nic měnit, já jenom vyjadřuji svůj názor. Prostě nepouštět někoho, kdo byl legálně zvolen Parlamentem, který vyšel z volných voleb, to zítra nepustí poslance do Sněmovny, pozítří nepustí prezidenta na Hrad. Jestliže tohle chceme v naší republice zavést, tak v tom teda pokračujme, ale to je konec demokracie.“

Stanislav Křeček střídá v úřadu ombudsmanku Annu Šabatovou, které dlouhou dobu dělal zástupce. Slib složil včera do rukou místopředsedy Sněmovny za SPD Tomia Okamury. Dle ČT se nynější zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková má věnovat lidskoprávním záležitostem, zatímco Křeček se hodlá věnovat záležitostem stavebního řízení a stavebních záležitostí. Což je údajně druhá nejpočetnější kategorie stížností, které lidé úřadu Veřejného ochránce práv zasílají.

Křeček pak svůj postoj zopakoval a rozšířil v krátkém rozhovoru s Danielem Takáčem. „Já jsem tím překvapen a jsem trošku znejistěn nebo zmaten, z jakého důvodu se to všechno děje. Přeci ten Veřejný ochránce práv nevydává žádná rozhodnutí. Nerozhoduje o ničem. Byl zvolen Parlamentem, který vyšel ze svobodných voleb; čili dneska blokujeme ombudsmana, zítra zablokujeme Sněmovnu, pozítří třeba Pražský hrad, prezidenta.

Já jsem se do toho úřadu mohl dostat jakýmkoliv jiným dalším způsobem, přes garáže a podobně. Ale já si myslím, že takovému jednání se nemá ustupovat, jestliže je to proti demokratickým pravidlům, proti svobodným volbám, tak je to prostě třeba říct naplno, neustupovat těm lidem, kteří se tímto způsobem chovají.“

Takáč namítl, že právo na protest je jedno z těch, které je potřeba bránit, v čemž mu dal Křeček za pravdu. Ale vymezil rozdíl mezi protestem a zásahem do života. „Můžu protestovat proti zákonům, ale nemůžu zakázat soudům, aby ho vynesli,“ vysvětlil. „Pokud někdo brání v tom přístupu, tak už to není protest,“ prohlásil s tím, že se aktivisté mají vyjádřit ve volbách.

Doplnil, že neviděl smysl v tom se příliš bavit se svými odpůrci. Ale pozitivní na celé věci podle něho je, že nyní každý ví, kdo je to ombudsman a co dělá, tedy se zvýšilo povědomí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Velký úspěch!“ Bartošek slaví, Rusko a Čína vyhnány z Dukovan

19:24 „Velký úspěch!“ Bartošek slaví, Rusko a Čína vyhnány z Dukovan

Poslanecká sněmovna dnes rozhodla, že stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci v…