Zemane, omluv se velvyslanci USA a vrať nám tím čest, píše Marjanovič z MF Dnes

07.04.2015 10:17

Komentátor MF Dnes Teodor Marjanovič srovnává pozice prezidenta Spojených států Baracka Obamy a českého prezidenta Miloše Zemana. Oba podle jeho názoru světu ukazují, jak se nedělá diplomacie. Obama tak činí na příkladě Íránu, Zeman ve vztahu k velvyslanci USA v Česku A. Schapirovi.

Zemane, omluv se velvyslanci USA a vrať nám tím čest, píše Marjanovič z MF Dnes
Foto: KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman s americkým prezidentem Barackem Obamou ve Varšavě

Pokud vše půjde podle představ prezidenta Spojených států Baracka Obamy, v platnost vstoupí dohoda s Íránem, která zemi zbaví sankcí, ale bude požadovat, aby se tamní obyvatelé nepokoušeli o výrobu bomby. Marjanovič si klade otázku, zda půjde o diplomaticky mistrný kousek, jakým bylo např. sjednocení Německa, nebo to bude dohoda dosti problematická, protože ji bude Írán stejně obcházet. Sjednocení Německa mělo řadu kritiků, v čemž je možno spatřovat určitou podobnost v dohodě s Íránem, Evropě ale toto sjednocení nakonec prospělo. V případě Íránu si ale Marjanovič není jist. Obama spíš prosazuje svá zbožná přání, nikoli dohodu, která reálně zklidní situaci. Fakticky ji ale prověří až čas.

Stejně jako Obama, i prezident Zeman ukázal, jak se diplomacie nedělá, a to ve střetu s americkým velvyslancem Andrewem Schapirem. Podle komentátora by se měl omluvit za svou přehnanou reakci. „Kdyby se uměl chovat alespoň trochu diplomaticky, jak to jeho úřad předpokládá, velvyslanci Schapirovi by se nyní omluvil a pozval by jej na Hrad. A když ne on, aspoň Sobotka by tak měl za něj učinit. Vrátilo by to naší zemi diplomatickou čest.“


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

Děláte dost?

Nejdříve vás odcituji: „Vláda schválila celou řadu cílených opatření v hodnotě dosahující sté miliardy. Ať už se jedná o jednorázovou podporu rodin, navýšení důchodů v lednu a červnu nebo snížení spotřební daně“. Není ale navýšení důchodů dáno ze zákona? A druhá věc, myslíte, že dočasné snížené spot...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V ČT pustili Okamuru, na internetu se rozjelo peklo. Vztek, smutek, nadávky a hlavně návrhy

15:25 V ČT pustili Okamuru, na internetu se rozjelo peklo. Vztek, smutek, nadávky a hlavně návrhy

Český Twitter měl v úterý večer a neděli ráno co řešit. Návštěva Tomio Okamury u Světlany Witowské p…