Zemanův favorit Rusnok prý nejspíš v ČNB moc nezmění. Současné vedení to prý dělá docela dobře

16.03.2015 18:26

Bývalý premiér Jiří Rusnok byl dnes hostem Heleny Šulcové ve vysílání Dvacet minut Radiožurnálu. Rusnok byl prý zaskočen výroky Miloše Zemana, kdy ho prezident navrhoval na guvernéra České národní banky. Prý ale o tom už hovořili dříve, ale vždy to byl jen okrajový rozhovor.

Zemanův favorit Rusnok prý nejspíš v ČNB moc nezmění. Současné vedení to prý dělá docela dobře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Rusnok

"Pokud pan prezident usoudí, že jsem schopen tuto pozici zastávat, já to přijmu," odpověděl Rusnok na otázku, jak přijal slova pana prezidenta o navržení na guvernéra ČNB.

Dále se Šulcová zeptala hosta, zda se považuje za spojence Zemana. Rusnok odpověděl, že určitě, jelikož byl v Zemanově vládě ministrem financí a má s ním spousty podobných názorů jak v ekonomice, tak i v politice. Jako člen expertního poradního týmu se s ním prý vidí jednou za měsíc.

Rusnok tvrdí, že se současným guvernérem Miroslavem Singerem vychází dobře. Dle něj obecně ČNB funguje na základě mezinárodních hodnocení dobře.

Rusnok míní, že když v roce 2013 provedla ČNB intervenci, bylo z důvodu oživení ekonomiky a prý to byly tehdy adekvátní kroky. Myslí si, že rozdíl mezi opravdovým kurzem koruny a intervenčním kurzem není velký rozdíl. Dle něj se úspory občanů neznehodnotily kurzem, protože záleží hlavně na inflaci, která u nás byla téměř nulová, tudíž podle Rusnoka nedošlo k znehodnocení úspor. Bude prý rád, když nebude muset ČNB dále držet intervenční kurz, ale pokud to bude nutné, bude to muset ještě nějakou dobu setrvat.

Podle Rusnoka je Česká republika připravena vstoupit do eurozóny, ale je to rozhodnutí politické, ne rozhodnutí České národní banky.

Šulcová se ho v rámci pořadu Dvacet minut Radiožurnálu dotázala na jeho pohled na současného předsedu ČSSD. Rusnok odpověděl, že je Bohuslav Sobotka dobrým lídrem ČSSD, když dokázal s mizernými výsledky ve volbách utvořit vládu.

Nakonec se Jiří Rusnok vyjádřil i k Babišovu návrhu na elektronickou evidenci tržeb. Prý to určitě může pomoct k efektivitě výběru daní. Nemá tudíž nic proti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ste

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vážná výzva od elitního bojovníka Lumíra Němce. Tady jde o životy

14:57 Vážná výzva od elitního bojovníka Lumíra Němce. Tady jde o životy

Bezpečnostní poradce a válečný veterán, člen Útvaru rychlého nasazení Lumír Němec dnes provozuje fir…