Zhnusený komentátor Leschtina: To nejsou tábory, ale vězení. Chovanec asi chce, abychom měli co nejhorší pověst

02.10.2015 13:51

Komentátor Jiří Leschtina se v dnešním komentáři pro Český rozhlas vyjadřuje k uprchlické krizi a k řešení ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).

Zhnusený komentátor Leschtina: To nejsou tábory, ale vězení. Chovanec asi chce, abychom měli co nejhorší pověst
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec

Leschtina se věnuje reportáži týdeníku Respekt, jehož redaktoři se vydali do detenčního zařízení Bělá-Jezová. Podle jejich poznatků pak Leschtina konstatuje, že náš stát v rozporu s vlastními zákony i mezinárodními konvencemi omezuje na osobní svobodě stovky lidí, včetně malých dětí. 

Chovancův úřad provozuje pod Bezdězem nikoliv uprchlický tábor, ale vězeňské zařízení. Uprchlíci, kteří jsou v něm zadržováni za ostnatým drátem i celé měsíce, musí projít nedůstojnou vstupní procedurou, včetně vysvlečení do naha,“ uvádí Leschtina s tím, že lidem jsou odebrány osobní věci a česká policie je drží za mřížemi. Děti jsou pak dle něj ve špatných hygienických podmínkách.

Jak je možné, že Parlament a vláda hrubé zacházení s nezletilými přehlíží a přebírá tak zodpovědnost za porušování práv dítěte, která jsou kladena v civilizovaných zemí na místo nejpřednější?“ ptá se Leschtina. Dle něj vláda ale nemůže obhájit ani zadržování dospělých migrantů, neboť ti lidé neudělali žádný závažný zločin, jen vstoupili bez víza či pasu na území našeho státu.

Proč ale vůbec čeští policisté loví ve vlacích migranty, kteří míří do Německa z Maďarska, jež je už ani nestihlo registrovat? Tudíž je ani nemáme podle azylového zákona kam vracet. Jaký smysl má držet tyto nešťastníky celé týdny v izolaci od vnějšího světa, bez právní pomoci? Vždyť stejně je nakonec čeští věznitelé vyvedou před dveře tábora a – postarejte se o sebe, jak můžete!“ dodává Leschtina.

Dle jeho názoru je vysvětlení jediné: Ministr Chovanec chce, aby Česko mělo mezi uprchlíky co nejhorší pověst. „Pokud tohle budeme tolerovat, tak se také můžeme dočkat vlády, která se podobně bude chovat k vlastním občanům,“ uzavírá komentátor.

Původní text ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vše bylo úplně jinak? Maláčová chtěla pomoci matce tří dětí, která měla kvůli „melouchu“ přijít o dávky. Jenže pak přišlo zjištění...

7:15 Vše bylo úplně jinak? Maláčová chtěla pomoci matce tří dětí, která měla kvůli „melouchu“ přijít o dávky. Jenže pak přišlo zjištění...

Server Novinky.cz přinesl před několika dny zprávu o matce tří dětí, jedenatřicetileté Simoně, která…