Zkreslujete. Umlčujete. Vědci proti nucenému očkování účtují

24.11.2021 10:04 | Ze sítí

Skupina sedmi vědců je proti tomu, jak účelově jsou používány vědecké termíny, například bezinfekčnost. A vydali prohlášení na podporu diskriminovaných občanů a vědců, kteří otevírají témata, o kterých se mlčí. „Je znepokojivé, že mnozí z nich jsou vystavováni soustavné dehonestaci a osobní ostrakizaci. Proti takovým postupům veřejných činitelů, médií a, bohužel, i některých kolegů se důrazně ohrazujeme,“ říkají vědci. Podporu už jim vyjádřilo Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

Zkreslujete. Umlčujete. Vědci proti nucenému očkování účtují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Národní očkovací centrum zřízené v multifunkční hale O2 universum

Anketa

Je v pořádku, když politik zbohatne na dotovaných solárních elektrárnách či jiných dotovaných obnovitelných zdrojích energie?

hlasovalo: 27162 lidí
Jak již informoval server Echo24, na internetu vznikla petice pro povinné očkování vakcínami proti covidu-19 všech občanů starších dvanácti let. Za jejím vznikem stojí mikrobiolog Peter Šebo. „Už jsem nevydržel být zticha, prostě mi bouchly saze. Petici jsem začal psát, protože už mě to jako občana dožralo, jak se tady pošlapávají principy svobody, připravuje nás to o strašné peníze,“ řekl vědec v Rozstřelu.

V této petici se píše, že vláda zatím nenašla odvahu nařídit povinné očkování „vysoce účinnými a vysoce bezpečnými vakcínami“.

„Menšinová skupina odmítačů očkování tak protidemokraticky blokuje návrat k normálnímu životu nás všech. Neočkovaní pacienti plnící nemocnice a jednotky intenzivní péče odčerpávají obrovské sumy ze solidárního zdravotního pojištění. Blokují zdravotnické kapacity potřebné pro poskytování péče jiným nemocným. Oddalují nutné operace trpících pacientů. Vyčerpávají zdravotnické kapacity a ohrožují jiné pacienty, chronicky nemocné a staré,“ píše ve zdůvodnění dále a v textu je také zmíněno „perverzní chápání svobody a demokracie“. Jak uvádí Echo24, dříve byl v petici i požadavek na očkování dětí od 5 do 11 let, ale ten z textu později vymizel. Jedním z prvních signatářů byl mikrobiolog Václav Hořejší.

Každopádně, jak uvádí Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků, zdaleka ne všichni vědci souhlasí s touto peticí Petera Šeba. „Jsou lidé, kteří prostě nechtějí své přátele a kolegy dělit na očkované a neočkované a kteří očkování nepovažují za jedinou cestu k lepším zítřkům. V současnosti vyžaduje odvahu tento názor vyslovit a obhájit. SMIS si váží této aktivity a podporuje ji,“ odkazuje SMIS na Občanské prohlášení sedmi vědců, molekulárních biologů Ivana Novotného, Hany Hanzlíkové, Leoše Valáška, reprodukční bioložky Michaely Frolíkové, buněčných biologů Stanislava Vinopala a Markéty Vančurové a propagátora vědy Robina Čumpelíka.

„Jsme znepokojeni tím, jakým způsobem jsou používány vědecké termíny. Zejména se vymezujeme proti chybně používané definici bezinfekčnosti a připojujeme se tak k vyjádření vědecké rady Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci z 3. listopadu 2021. Chybný výklad bezinfekčnosti, na kterém jsou postavena stávající vládní opatření, vede k nekontrolovatelnému šíření viru SARS-CoV-2 a současně je zneužíván k nepřijatelné stigmatizaci, segregaci a diskriminaci občanů, děti nevyjímaje,“ říká sedm vědců.

„Toto prohlášení činíme na podporu diskriminovaných spoluobčanů a také mnoha kolegů, kteří ve shodě s principy vědecké diskuse ve veřejném prostoru otevírají důležitá témata včetně těch, o kterých se mnohdy nepochopitelně mlčí či která se účelově zkreslují. Je znepokojivé, že mnozí z nich jsou vystavováni soustavné dehonestaci a osobní ostrakizaci. Proti takovým postupům veřejných činitelů, médií a, bohužel, i některých kolegů se důrazně ohrazujeme,“ oznamují.

Vládu pak vědci vyzývají, aby přestala používat nátlakové prostředky a vrátila se k zásadám právního státu. „S úctou se obracíme na vědeckou obec, aby nepřispívala ke stigmatizaci skupin lidí a k polarizaci ve společnosti a pomohla vytvářet prostor pro apolitickou a neideologickou diskusi s cílem narovnat současnou situaci,“ praví na závěr. K tomuto prohlášení se může přidat každý, kdo zašle své jméno a profesi.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šedesát miliard plus, a vám z toho pětislepenec nedá ani korunu. Vážení občané, Babiš odhalil vážné podezření

18:08 Šedesát miliard plus, a vám z toho pětislepenec nedá ani korunu. Vážení občané, Babiš odhalil vážné podezření

Expremiér Andrej Babiš (ANO) svůj pravidelný pořad Čau lidi přesunul na pondělí. Mimo jiné v něm dne…