Známý analytik Robejšek promluvil o změnách, kterým se nevyhneme. I když si to v Bruselu nepřipouštějí

29.09.2014 19:36

Ekonom a politolog Petr Robejšek vystoupil v pořadu Interview České televize, kde se při příležitosti „grilování“ eurokomisařky Věry Jourové v Evropském parlamentu debatovalo o perspektivách současné komise Jeana Clauda Junckera i celé EU.

Známý analytik Robejšek promluvil o změnách, kterým se nevyhneme. I když si to v Bruselu nepřipouštějí
Foto: Repro ČT
Popisek: Politolog a expert na mezinárodní vztahy doc. Petr Robejšek
reklama

Podle Robejška bude schvalování eurokomisařů spíše formální záležitostí, protože Evropská komise v parlamentu má spolehlivou většinu. Dá se však prý očekávat, že některé strany využijí tohoto procesu k tomu, aby kandidátům trochu „zatopili“.

Ono „grilování“ podle Robejška představuje občas poměrně ostrou debatu. „Ve skutečnosti ale nemají zájem komisaře shodit,“ ujistil s tím, že pokud jsou obě strany dostatečně „proevropské“, obvykle se problémy nedělají.

Jourová by se podle něj měla postarat hlavně o to, aby se její politický mandát zcela odstřihl od obchodních zájmů svých nebo svého předsedy Andreje Babiše. „Na druhou stranu se nikdo nemůže odstřihnout od své minulosti,“ zdůraznil. Jourová je však podle něj zkušenou političkou, která to zvládne.

Jourová po svém jmenování projevila zklamání z přiděleného portfolia. To jí však podle Robejška před poslanci neuškodí. „Mohlo by jí to spíše obstarat sympatie člověka, který se nebojí dát najevo, že měl jinou představu, ale přesto se bude snažit,“ soudí politolog.

Zásadními tématy pro novou evropskou komisi budou podle něj ta témata, která EU trápí již od roku 2008, ale nedaří se je řešit. Zásadní je tzv. „eurokrize“ neboli krize finančního systému, která se spojila se zadlužením států. Ta je podle něj neřešitelná způsoby, jaké propaguje současné vedení Evropské centrální banky.

EU už si neuhlídá ani svoje sankce

Dalším zásadním problémem je permanentní krize jižních zemí EU a separatistické tendence v některých členských zemích. Kromě toho bude prý muset celá Evropa řešit situaci Francie. Zde se podle Robejška kupí zásadní problémy, jako je ekonomická nekonkurenceschopnost, neochota přijmout bolestivější řešení, problémy s přibývající migrací ze severní Afriky.

Je prý otázkou, zda se Evropské komisi něco takového může podařit. „S panem Junckerem jistě ne. To je člověk od začátku zvyklý jít jedním směrem, s jasnou představou, jak by měla Evropa vypadat, a nemá zájem ustupovat od své minulosti. Je zřejmé, že se bude snažit držet mainstream v té podobě, v jaké byl doposud, a dělat jenom krizový managment,“ uvedl k tomu Robejšek.

Evropská unie podle něj prožívá fázi dezintegrace a na scénu se vrací národní státy se svými národními zájmy, byť se především média snaží o tom mlčet. Oslabují podle něj i síly globalizující ekonomiku. „Vyčerpala se představa globalizované ekonomiky, zaměřená na výhodnou výměnu zboží a outsourcing pracovních sil, která fungovala v devadesátých letech,“ uvedl Robejšek. Politika podle něj musí držet s ekonomikou krok. A globalizovaná propojená ekonomika se stala tak složitou, že už jí nikdo nestíhá následovat.

„Evropská unie nebyla schopna ani sama uhlídat svoje sankce. Vyhlásila je, ale najednou přišli jejich vlastní zemědělci, zbrojaři a další lidé a začali je zpochybňovat,“ uvedl pro příklad.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…