Znásilnění? Jako s tou diskriminací. Křeček rozkopl „ženské“ téma

16.06.2021 13:31 | Glosa

K debatě o znásilnění a trestech, která propukla v rámci kauzy Feri, se vyjádřil ombudsman Stanislav Křeček. Nechce, aby situace byla vykreslována horší, než ve skutečnosti je. A varuje, že i kdyby se zákon zpřísnil, tak stejně bude muset státní zástupce dokazovat, že žena styk odmítla. „Státnímu zástupci, který by měl prokázat, že došlo k zavrtění hlavou, bych opravdu nezáviděl...“ říká. U statistik má také své pochyby.

Znásilnění? Jako s tou diskriminací. Křeček rozkopl „ženské“ téma
Foto: Repro ČT
Popisek: Nový ombudsman, Stanislav Křeček

Anketa

Bojíte se negativních dopadů očkování proti covidu-19 na vaše zdraví?

73%
24%
hlasovalo: 8688 lidí
Kauza Dominika Feriho rozpoutala debatu, zda je současná legislativa ohledně ochrany obětí sexuálního zneužívání dostatečně tvrdá. Ministryně spravedlnosti Benešová ji za dostačující považuje. A s těmi, kdo by chtěli zvyšovat trestní sazby nebo i měnit postup při prošetřování obvinění ze znásilnění, polemizuje také ombudsman Stanislav Křeček.

Hned pro začátek říká, že tento zločin a debatu nezlehčuje ani nezpochybňuje. „Každé násilí je odsouzeníhodné bez jakýchkoliv pochybností,“ říká. Ale současná debata ho mírně řečeno nenaplňuje jistotou, že směřuje k něčemu pozitivnímu a že se nejedná o plané předvolební povídání.

Jednak je podle Křečka potřeba se zamyslet, o čem debata vlastně je. Zda o chování mužů obecně nebo o trestném činu znásilnění. „Slyším-li, že k odmítnutí sexuálních nabídek postačuje pouhé vyslovení slova ‚Ne‘, nebo dokonce jen zavrtění hlavou, pak s tím mohu plně souhlasit, pokud jde o dobré mravy, ale nikoliv pokud by šlo o snahu považovat nerespektování takového počínání za trestný čin,“ vysvětluje ombudsman a upozorňuje, že při trestném činu je zapotřebí ho prokázat. „Státnímu zástupci, který by měl prokázat, že došlo k zavrtění hlavou, bych opravdu nezáviděl...“ komentuje Křeček.

Kromě toho má Stanislav Křeček pochybnosti i o tom, že ženy jsou při setkání bojácné nebo dokonce zkoprnělé a nedokážou dostatečně vyjádřit svou vůli. Dle ombudsmana nelze takto generalizovat. „Jistě k takovým situacím, ať již si pod tímto termínem představujeme cokoliv, může docházet, ale neděláme z výjimek pravidlo, kterým deformujeme skutečný stav?“ ptá se a dodává, že i tuto míru zkoprnění by státní zástupce musel dokázat.

Své pochybnosti pak má o statistice, podle které každá desátá žena znásilnění zažila. „Vím toho dost o skryté kriminalitě, ale čtu-li, že prý deset procent žen u nás bylo ‚znásilněno‘, pak je asi ale třeba to chápat tak, že nejde o počet spáchaných trestných činů, o kterých rozhodl soud, ale o jistě znepokojivé a pozornost si zasloužící, ale přece jen subjektivní pocity. Připomíná mi to údaje o diskriminaci: Kdekdo deklaruje, že se cítí být diskriminován, ale skutečné počty stížností nebo žalob tomuto pocitu rozhodně neodpovídají,“ namítá.

I na závěr Křeček odmítá, že by prohlašoval svědectví z kauzy Feri za nevěrohodná. Ale poukazuje na to, že mezi nepříjemným zážitkem a trestným činem je rozdíl. A hlavně nechce, aby se vytvářel dojem, že situace je horší, než ve skutečnosti je.

„Tresty za znásilnění jsou v našem právu stejně přísné, ba přísnější než v mnoha evropských státech. Situace žen, jejichž vůle při rozhodování byla protizákonně omezena nebo dokonce pachatelem trestného činu vyloučena, je v našich zákonech dobře ošetřena. Jistě je i zde možné a jistě i nutné mnohé zlepšit, ale nevnášejme dojmy a pocity tam, kde je třeba důkazů. Tím by nebylo pomoženo nikomu a skutečným obětem trestných činů už vůbec ne,“ vyzývá ombudsman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

21:15 Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

Chování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je za hranou právního státu, míní předseda hnutí SPD Tom…