Bohuslav Kahle: Potřebujeme zákon o státní službě?

30.06.2014 21:42 | Zprávy

Absence společného právního rámce veřejné služby ČR a nezávislost jednotlivých ministerstev v personálních záležitostech brání rozvíjení komplexní personální politiky. Proto nijak nepřekvapuje, že kvalita personálu přijetého pro srovnatelné funkce v různých odvětvích veřejné zprávy se značně liší. Snad ještě závažnější je, že nekooordinovaný nábor zmenšuje vyhlídky správy, že přiláká prvotřídní odborníky. Nekoordinovaný nábor, nejasná kritéria výběru a smluvní ustanovení, která zaměstnance váží ke konkrétnímu ministerstvu či jinému úřadu státní či veřejné správy, nevyhnutelně vedou k neúčinnému využívání personálu.

Bohuslav Kahle: Potřebujeme zákon o státní službě?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Křeslo
Výše uvedené věty nejsou z nějakého současného materiálu, týkající se hodnocení státní a veřejné služby v ČR, ale ze zprávy o reformě veřejného sektoru v Československu vypracované v roce 1992 pro Mezinárodní úřad práce v Ženevě Joechimem Jansem Hessem, profesorem Oxfordské univerzity a ředitelem Střediska evropských studí a dr. Klausem Goetzem, výzkumným pracovníkem téhož střediska.

Z vlastní zkušenosti z konference OSN v Seoulu ve dnech 14.- 17.8.2005 o problematice vládnutí a státní a veřejné službě mohu dodat, že v oficiálních podkladech pro tuto mezinárodní konference bylo doslova napsáno, že hlavní příčinou vysoké korupce v ČR je neexistence zákona o státní službě. Toto tvrzení se koneckonců občas vyskytuje už i u nás, neboť současná situace, kdy státní a veřejná služba není celoživotním posláním zaměstnance, ale krátkodobou záležitostí, kterou je třeba využít  či zneužít po dobu, kdy budu díky svému kamarádovi – politikovi ve státní či veřejné službě ve vedoucích postech působit. K dokreslení našeho neutěšeného stavu ve státní a veřejné správě snad ještě několik poznámek o faktickém i právním stavu, který nás odlišuje od ostatního demokratického světa:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…