Denisa Rohanová: Exekutor Jícha drží ptáčka v hrsti a ČSSD skáče, jak exekutor píská…

21.04.2017 19:26

A zase ta teritorialita… Nechci vypočítávat její pro a proti, ale spíše hledám důvod, proč ČSSD hlasuje proti jejímu projednání.

Denisa Rohanová: Exekutor Jícha drží ptáčka v hrsti a ČSSD skáče, jak exekutor píská…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odznak soudního exekutora

O velikonočních svátcích jsme obdrželi na Českou asociaci povinných žádost o radu, jak postupovat, je-li exekutorem blokován účet dlužníka, kterému na něj zaměstnavatel zasílá pouze nezabavitelné minimum. Mimo toho, že jsme se snažili povinnému co nejprofesionálněji poradit, mě tento příběh donutil k zamyšlení, zda mají všichni dlužníci stejná práva.

Kdo povoluje exekuční výjimky?

Hlavou mi proběhla i exekuce na ČSSD pro 337 milionů Kč, kterou vede JUDr. Lukáš Jícha, Exekutorský úřad Přerov. Nejdůležitějším důsledkem nařízení exekuce je tzv. generální inhibitorium, tedy zákaz nakládání s majetkem. Toto inhibitorium je generální v tom smyslu, že postihuje všechen majetek dlužníka, tedy i ten, o kterém exekutor či soud v době nařízení exekuce neví. Šíře inhibitoria je však vyvážena povolením jistých výjimek. Jedná se o nakládání s majetkem v mezích běžné obchodní činnosti, při uspokojování základních životních potřeb a o správu a údržbu majetku. Pokud tento krok exekutor učinil, pak má ČSSD opravdu velký problém, který mnoho dlužníků zná. Zablokované účty. A exekutor má pravomoc účty dlužníka odblokovat a v případě ČSSD tak zřejmě učinil. Jak si jinak vysvětlit, že ČSSD může platit mzdy, faktury za plyn a telefony, uzavírat smlouvy s PR agenturami např. k volební kampani?

Je povolení výjimek zadarmo?

A není náhodou šikovně vedená exekuce právě tím, čím velkoexekutor Jícha drží tuto vládní stranu v hrsti? Jícha je totiž jeden z největších odpůrců teritoriality soudních exekutorů. Současně je exekutor také tím, kdo povoluje ČSSD čerpání z účtů, na které přichází příjmy z nájmů a státní příspěvky. Proč to JUDr. Lukáš Jícha dělá? Za jakou odměnu? Snad každého to musí napadnout v situaci, kdy senátoři ČSSD podali návrh na zavedení teritoriality soudních exekutorů, vláda k němu dala souhlasné stanovisko, ale světe div se, ihned po nařízení exekuce pro dluh 337 milionů Kč, zradili poslanci všechny své předvolební sliby a návrh zákona o teritorialitě ( ST499 ) ani nepropustili v Poslanecké sněmovně do prvního čtení. Stačí se podívat na všechna hlasování o předřazení tohoto významného senátního návrhu zákona a zjistíte, že poslanci ČSSD, s výjimkou poslance Koskuby, byli vždy proti!

Uletěl ptáček? Je stále v hrsti…

Co by následovalo, pokud by zástupci strany při hlasování zvedli ruku pro teritorialitu? Zablokoval by exekutor Jícha bankovní účty ČSSD? Co by se stalo, kdyby exekutor uplatňoval svou pravomoc tak, jak to činí u obyčejných lidí ve stejné situaci? ČSSD by musela čelit absolutnímu nedostatku finančních prostředků, neměla by možnost financovat předvolební kampaň a tím pádem by bylo její setrvání v Poslanecké sněmovně v takovémto počtu poslanců ve hvězdách…

A proč tak dlouho trvá Nejvyššímu soudu projednání exekuce ČSSD?

Platí stejná pravidla pro vládní stranu a obyčejného dlužníka?

Odpovězte si sami…

Denisa Rohanová
Viceprezidentka České asociace povinných 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Zdeněk Nekula byl položen dotaz

Co děláte proti zdražování potravin?

A prosím, buďte konkrétní. Zatím jen sledujete marže a cena potravin dál roste. Navíc, jak zjistím, kdo má jak vysokou marži? Vím, že odmítáte plošná opatření, ale podle mě nepřicházíte z žádnými? Proč třeba aspoň nepomůžete zemědělcům a farmářům, aby nemuseli zdražovat a uživili se? Děkuji za konkr...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Osmdesát let od atentátu na R. Heydricha

19:53 Jiří Paroubek: Osmdesát let od atentátu na R. Heydricha

Dnes je tomu 80 let, co byl českými parašutisty, vycvičenými ve Velké Británii, Gabčíkem a Kubišem,…