Dominik Rusinko: Jak napjatý bude trh s ropou v roce 2018?

18.12.2017 13:31

V minulém týdnu vydaly dvě hlavní „ropné“ organizace – IEA a OPEC – své měsíční zprávy, první od listopadového prodloužení dohody států OPEC+ na pokračujícím omezení produkce.

Dominik Rusinko: Jak napjatý bude trh s ropou v roce 2018?
Foto: Archiv
Popisek: Ropný vrt

Historicky se jedná o organizace, které představují jistou protiváhu – IEA vzniká v 70. letech jako reakce západních zemí na ropné embargo států OPEC. Z tohoto důvodu se i jejich zprávy o stavu trhu s ropou, respektive jeho dalším směřování mnohdy významně rozcházejí.

Pokud bychom se podívali na pohled těchto dvou organizací na ropný trh v první polovině příštího roku, nic takového však neplatí. Jak IEA, tak OPEC očekávají přibližně podobnou přebytkovou bilanci, což jinými slovy znamená pozastavení procesu odbourávání globálních zásob ropy a ropných produktů směrem k pětiletému průměru. Dosažení tohoto explicitního cíle kartelu se však jeho představitelé rozhodně nevzdávají, pouze jej odkládají do druhé části roku. A právě v té již každá organizace píše vlastní příběh.

OPEC ve své zprávě předpokládá plné rebalancování trhu s ropou ke konci roku 2018, tj. pokles stávajících zásob o dalších 130 miliónu barelů. Proti tomu IEA sice rovněž očekává, že se trh ve druhé části roku překlopí do deficitu, ale pouze 250 tis. barelů denně.To by znamenalo, že v souhrnu bude trh s ropou v roce 2018 blízko rovnováhy. Vcelku logicky tak vyvstává otázka, kde hledat zdroj takto rozdílných narativů. Odpověď není složitá - na nabídkové straně trhu, konkrétně u amerických „břidlicářů“.

Ač totiž OPEC navýšil odhad růstu americké produkce surové ropy v příštím roce na 720 tis. barelů denně, stále zaostává za očekáváním IEA o 160 tis. barelů. Tyto odhady jsou samozřejmě zatíženy poměrně vysokou mírou nejistoty, nicméně aktuální vývoj (relativně vysoká cena ropy podněcující zvýšenou aktivitu a zajišťování „břidlicářů”) přece jen nahrává tomu, že američtí producenti budou zažívat lepší časy, než OPEC očekává. Na pomoc by snad mohly krátkodobě přijít neočekávané výpadky produkce, jako ten nynější v severním moři, ale na to kartel zřejmě vsázet nechce. Spíše to tedy vypadá, že OPEC bude směrem k červnovému zasedání nucen dále přehodnocovat roli amerických producentů. Ti totiž mají všechny předpoklady k tomu, aby svým produkčním potenciálem „zastropovali” ceny ropy v roce 2018 poblíž současných hodnot.

Dominik Rusinko
Analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…