Filip Andler: Pokus o destabilizaci Kuby neuspěl

22.08.2021 19:11

Na Kubě v poslední době došlo k protivládním demonstracím, při kterých lidé vyjadřovali nespokojenost se špatnou ekonomickou situací a politickou nesvobodou. Tyto protesty se těšily velkému zájmu západních médií, která však příliš neinformovala o tom, že do ulic vyšli ve velkém počtu i stoupenci socialismu, kteří zorganizovali masivní protidemonstrace na obranu kubánské revoluce.

Filip Andler: Pokus o destabilizaci Kuby neuspěl
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Socha José Martího, vůdčí osobnosti kubánského hnutí za nezávislost na Španělsku

Smrtící koktejl sankcí a pandemie

Havana čelila tlaku Washingtonu a jeho spojenců poté, co při protivládních protestech zahynul jeden demonstrant. Nepokoje, do značné míry podněcované ze zahraničí, byly svolány kvůli dlouhotrvajícímu nedostatku paliva, potravin a razantnímu růstu počtu případů koronaviru. Rostoucí kubánská ekonomika zaznamenala v roce 2020 pokles o 11 % v důsledku pandemie COVID-19, což v kombinaci s americkými sankcemi vedlo k prudkému poklesu mezinárodního obchodu a cestovního ruchu. Ve snaze zmírnit problémy se zásobováním byly dočasně odstraněny limity a daně na potraviny a léky.

Sesterská pomoc z Venezuely

„Perle Karibiku“, kterou dusí americké embargo již šedesát let, výrazně pomáhá socialistická Venezuela, která na tom sama není ekonomicky dobře, neboť je rovněž vystavena nezákonné a zničující blokádě USA. Spolupráce mezi Havanou a Caracasem zůstává silná – Venezuela dodává svému spojenci 35 000 barelů ropy denně, což je pokles z předchozích maxim kolem 90 000 barelů. Kromě hospodářské podpory vyjadřuje jihoamerická země „ostrovu svobody“ i politickou solidaritu. Na Kubu přicestovala na krátkou návštěvu venezuelská viceprezidentka Delcy Rodríguezová, aby se setkala s prezidentem Miguelem Díazem-Canelem a prodiskutovali „hlavní aspekty spolupráce mezi oběma zeměmi a boj proti COVID-19“.

Po nedávných útocích proti Havaně byla ve Venezuele zorganizována řada aktivit na solidaritu s Kubou, včetně salsa koncertu „Proti blokádám Venezuely a Kuby“ v Caracasu. Řada venezuelských úřadů, sociálních hnutí a politických stran odsoudilo úsilí o destabilizaci ostrova podporované USA: „Snaha vytvořit obraz „sociálního povstání“ vede v koordinaci s mediálními útoky k mezinárodnímu odsouzení kubánské vlády a dalšímu zpřísnění nezákonných sankcí“. Něco podobného se podle stejného scénáře odehrálo ve Venezuele v roce 2017 a v Bolívii v roce 2019, vždy za účelem změny levicového režimu na proamerický pravicový.

Guaidó se opět ozval

Na události na Kubě reagovala i venezuelská opozice, která vyjádřila podporu kubánským demonstrantům na sociálních sítích. Již notně vyčpělá hvězda venezuelské pravice Juan Guaidó obvinil Madurovu vládu z „financování Kuby a spolupráce při porušování lidských práv“. Protivládní demonstrace podle očekávání podpořil americký prezident Biden, jehož předchůdce Trump sankce proti Kubě výrazně zpřísnil. Uvolnění napětí s Kubou však nepatří mezi zahraničně-politické priority Bílého domu. Pokusy o destabilizaci ostrova naopak odmítla Moskva.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Soudci proti ministrovi

11:24 Zdeněk Jemelík: Soudci proti ministrovi

Když jsem si na České justici dne 3. května 2024 přečetl článek Petra Dimuna „Nebezpečné a destabili…