František Mareš: Dějiny sebevědomí – Diplomaté bez pasu

13.05.2022 7:43

Jsme skvělý národ, který nikdy nikoho nenapadl, nikdy nikoho nevykořisťoval, neokupoval, nekolonizoval. Kdo tohle o sobě může říci? A važme si těch, kteří se zapsali zlatým písmem do historie a važme si i sebe. Máme proč.

František Mareš: Dějiny sebevědomí – Diplomaté bez pasu
Foto: Archiv FM
Popisek: František Mareš, manager nakladatelství Olympia a programu: Vzděláním a sportem k sebevědomí

Dne 24. listopadu minulého roku byly v prostorách Pánského klubu Obecního domu v Praze představeny první dva díly pětidílného cyklu Dějiny sebevědomí – Diplomaté bez pasu. Třetí díl je v současné době před dokončením.

Jedná se o největší česko slovenský nakladatelský projekt posledních třiceti let skrývající v sobě tolik potřebnou a téměř ztracenou národní hrdost, uvědomění si sebe sama i význam Čechů a Slováků ve světovém kontextu civilizace.

Autorem projektu je MgA Petr Kršák, filmový režisér, spoluzakladatel televize Nova, držitel ocenění Zlatý biatec … jeho filmové vidění se promítá i v jedinečném temporytmu grafické skladby jednotlivých hesel, jejichž celek vypovídá o jednotlivých osobnostech moderním jazykem feature.

kršák

MgA Petr Kršák, autor projektu a jeho investor

Jednou z autorů a mediální osobností tohoto projektu je známá spisovatelka Marie Formáčková. Dejme ji tedy slovo:

My Češi jsme zvláštní lidé. Nepotřebujeme, aby nás někdo pomlouval, není nutné, aby nás někdo podceňoval, my to umíme sami. Říkáme o sobě, že jsme nepřejícní, závistiví, že se málo usmíváme a dáváme si řadu nelichotivých charakteristik. Naopak u ostatních národů vidíme spoustu kladů. Jinde se víc usmívají, mají tam větší pořádek, schopnější politiky, lépe si poradí s ekonomikou a vlastně s čímkoliv. Jistě existují důvody, proč jsme takoví. Nacházíme se uprostřed Evropy, po celá staletí se přes nás denně valily dějinné události a my tak nějak pořád někomu překáželi. Vadili jsme kdekomu, a tak jsme se raději přikrčili a zalezli do kouta, aby nás nebylo vidět, a hlavně, abychom vše ve zdraví přežili.

Marie Formáčková, spisovatelka, mediální tvář Dějin sebevědomí - Diplomatů bez pasu

Čechy, charakter, statečnost, zbabělost. Občas je ze všeho podivný kadlub pocitů, kdy jeden přehlušuje, bohužel bez poznání a vysvětlení, druhý.

Nikdy jsme to neměli v historii jednoduché, bývala dokonce období, kdy to s budoucností našeho národa nebylo vůbec růžové. Kosily nás války, nemoci, špatní vládci, ale vždycky jsme se dokázali nadechnout a budoucnost si vybojovat.

I když po svém, tím nenápadným bojem, který navenek nebyl moc vidět. Ale dokázali jsme to, Jsme tu, stále mluvíme česky a máme svůj stát v překrásné krajině, kterou nám kdysi podle pověsti vybral praotec Čech.

A vybral dobře. Ten, kdo zcestoval celý svět, tak ví, že nikde není líp, máme krásné místo k životu, kde se střídají čtyři roční období, jsou tu hory a nížiny, lesy a potoky, řeky a rybníky. Snad jen to moře nám tu chybí, ale na druhé straně k němu nemáme daleko.

Samozřejmě mě ihned napadá otázka, jak vidíte podle vlastní zkušenosti i práci na Dějinách, bratry Slováky…

Naši bratři Slováci, s kterými jsme téměř osmdesát let žili v dvojdomku, jsou na tom v tomto směru o něco líp. Ano, jsou sebevědomější a faktem je, že jsme se velmi dobře doplňovali. Není proto překvapivé, že s myšlenkou vytvořit takové dílo, jakým jsou Dějiny sebevědomí přišel Slovák. Ano, Čecha by tohle nenapadlo. Každopádně je obdivuhodné, že nejen vznikla idea, ale že se jí podařilo, a to dík Petru Kršákovi a dalším, realizovat. A to ve velmi úctyhodné formě. Vznikne pět překrásných a objemných knih, které obsahují spousty důvodů, proč máme být na sebe hrdí.“

dějiny

Dějiny sebevědomí - Diplomaté bez pasu. První dva díly pentalogie

Pracovala jste na Dějinách jako autorka téměř stovky hesel.

Ano, psala jsem o životech mimořádných lidí, o skvělých umělcích, vědcích, sportovcích, podnikatelích a dalších osobnostech, jejichž stopa je v minulosti i přítomnosti víc jak výrazná. O něco usilovali, budovali, vymýšleli, organizovali, často době i času navzdory.

Není totiž jednoduché být vizionářem, vyčnívat, být kus před ostatními, přeskakovat překážky, drápat se z pastí, které ti méně schopní a méně úspěšní dovedou vymýšlet.

Oněch pět knih, respektive jejich obsah, je důvodem, abychom zvedli hlavy a byly na sebe pyšní.

Jsme skvělý národ, který nikdy nikoho nenapadl, nikdy nikoho nevykořisťoval, neokupoval, nekolonizoval. Kdo tohle o sobě může říct? A važme si těch, kteří se zapsali zlatým písmem do historie a važme si i sami sebe. Máme proč.

***

Závěrem je třeba dodat, že Dějiny sebevědomí přiblížené v osudech čtyř stovek Čechů a tří set Slováků vše, co řekla spisovatelka Marie Formáčková potvrzují. A nabádají k uvědomění si velikosti obou našich národů. Ta byla hlupáky často vyměněna za kde co a kde koho. A není tomu, bohužel, jinak ani dnes.

Za rozhovor děkuji.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Žamboch: Pozoruhodná slova ústavního soudce Jirsy

12:26 Jan Žamboch: Pozoruhodná slova ústavního soudce Jirsy

Denní glosa Jana Žambocha