František Táborský: Dnes je poslední den před začátkem mediální karantény ČNB

26.07.2017 21:07

Dnes je poslední den před začátkem mediální karantény ČNB v souvislosti s měnověpolitickým zasedáním bankovní rady. Zasedání proběhne příští týden ve čtvrtek.

František Táborský: Dnes je poslední den před začátkem mediální karantény ČNB
Foto: wikipedia
Popisek: Česká národní banka.

asedání proběhne příští týden ve čtvrtek, na kterém se bude rozhodovat o zvyšování úrokových sazeb. Náš tým odhaduje první zvyšování až ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku.

Dnes byly zveřejněny první odhady vývoje HDP Velké Británie za druhé čtvrtletí tohoto roku. Meziročně rostla tamní ekonomika tempem 1,7 %, což je o 0,3 p.b. méně než v předchozím období. V mezikvartálním vyjádření rostla tempem 0,3 %, což je o 0,1 p.b. více než v přechozím období. Obě zveřejněné hodnoty jsou v souladu s mediánem očekávání trhu. Krátce po zveřejnění libra mírně posílila a v současnosti se obchoduje kolem úrovně 0,892 za euro.

V USA budou dnes vydány statistiky z trhu nemovitostí. Medián trhu očekává 615 tisíc prodaných nových rezidenčních domů za měsíc červen, což je podobná hodnota jako v předchozím období. Očekává se tak meziměsíční nárůst o 0,8 % ve srovnání s předchozím tempem 2,9 %.

Dále v USA budou zveřejněny mezitýdenní změny zásob ropy v americké ekonomice. Medián odhadů trhu předpokládá pokles o 3 000 tisíc barelů. Předchozí týden poklesly zásoby o 4 727 tisíc barelů. V posledních třech týdnech byl vždy pokles zásob větší než medián očekávání trhu. Pokud se tento trend bude opakovat, může to podpořit růst ceny ropy, který můžeme sledovat od pondělního odpoledne. Ten může být způsoben výsledkem společného zasedání členů OPEC a dalších producentů. Cena barelu ropy Brent se před zveřejněním pohybuje kolem úrovně 50,60 amerických dolarů.

Z pohledu měnové politiky bude mít dnes největší pozornost výsledek dvoudenního zasedání americké centrální banky. Neočekává se žádná změna v nastavení úrokových sazeb. Sledovány ale budou náznaky a indicie ohledně načasování jejich budoucího zvyšování a hlavně snižování bilance Fedu. Ta narostla v důsledku programu nakupování aktiv v rámci politiky kvantitativního uvolňování na 4,5 bil. dolarů. Fed tento rok zvýšil úrokovou sazbu už dvakrát, ale slabší inflační výhled vzbuzuje pochybnosti o dalším zvyšování v tomto roce. Tým RBI odhaduje další zvýšení sazby až na konci tohoto roku. Americký dolar se poslední čtyři dny pohybuje kolem úrovně EUR/USD 1,165, což je nejslabší hodnota od začátku roku 2015.

(autor je finanční analytik z bankovního sektoru)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Nová spolková vláda, nový kurz?

20:08 Richard Seemann: Nová spolková vláda, nový kurz?

Konec kancléřství Merkelové pravděpodobně znamená i cézuru v zahraniční politice. Ale co bude násled…