František Táborský: Okénko trhu

24.08.2017 17:27

Byl zveřejněn konjunkturální průzkum Českého statistického úřadu za měsíc srpen.

František Táborský: Okénko trhu
Foto: pixabay.com
Popisek: Růst ekonomiky - ilustrační foto
reklama

Oproti předchozímu období vzrostla spotřebitelská důvěra o 2,2 b. na 5,5 b. Z šetření vyplývá, že pro období příštích dvanácti měsíců se mírně zvýšil úmysl spotřebitelů spořit a v porovnání s minulým měsícem mírně vzrostly obavy z růstu cen, avšak obavy ze zvýšení nezaměstnanosti mírně poklesly. Podnikatelská důvěra vzrostla o 0,9 b. na 16,3 b. a celkový ukazatel důvěry v ekonomiku vzrostl o 0,9 b. na 14,1 b. Ukazuje se tak, že lidé stále více věří v ekonomiku. Tento fakt podporuje hlavně nedávný odhad HDP, podle kterého rostla ekonomika v druhém čtvrtletí meziročně o 4,5 %. Očekáváme tak v tomto roce růst přes tři procenta, ale výkon z roku 2015 nebude překonán.

Americký trh práce vykázal v minulém týdnu nárůst nově registrovaných uchazečů na úřadech práce o 234 tisíc, což je o 2 tisíce méně než v předchozím období. Medián odhadů trhu byl 238 tisíc. Celkový počet registrovaných nezaměstnaných na úřadech práce zůstal beze změny na 1 954 tisících, což je o 4 tisíce více, než bylo očekávání trhu. Jedná se tak o nejnižší hodnoty od sedmdesátých let a dále se tak potvrzuje dobrá kondice amerického trhu práce. V červenci míra nezaměstnanosti byla 4,3 %, což je nejnižší hodnota od poloviny roku 2001.

Začíná třídenní sjezd centrálních bankéřů a ekonomů pořádaný americkým Fedem v městě Jackson Hole ve státě Wyoming. Hlavní pozornost se bude upínat na šéfy hlavních centrálních bank ECB a Fedu, kteří budou mít projev v pátek. Ačkoli podle předchozích prohlášení se budou snažit vyhnout komentování aktuální měnové politiky, neubírá to na významnosti jejich vystoupení.

František Táborský, analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Merkelová pozvaná do Bílého domu

20:21 Richard Seemann: Merkelová pozvaná do Bílého domu

Německá spolková kancléřka Angela Merkelová se na pozvání amerického prezidenta Bidena vydá na spole…