František Táborský: Okénko trhu

23. 6. 2018 11:01

Německé PMI ve výrobě překvapilo trh poklesem o celý bod na 55,9 b. Na druhou stranu vzrostl index ve službách.

František Táborský: Okénko trhu
Foto: dotfox.cz
Popisek: Peníze
reklama

Celkové PMI tak vzrostlo o 0,8 na 54,2 b. Obdobný vývoj je k vidění i v celé eurozóně a celkový výsledek tak napovídá opětovnému zrychlení ekonomiky. Dnes nás ještě čeká zveřejnění amerického indexu, který by podle očekávání trhu měl jen mírně klesnout. 
  
Jednání členských zemí OPEC dospělo k závěru zvýšit těžební limity o jeden milion barelů denně. Ve skutečnosti se však bude jednat pouze o 600 tis. vzhledem k tomu, že některé členské země nejsou schopny dále navýšit svou produkci. Z celé situace tak nejlépe vychází největší producenti v čele se Saudskou Arábií. Smlouvu ještě musí o víkendu ratifikovat nečlenské země v čele s Ruskem. 
  
Členské země eurozóny se dohodly na dlouho očekáváném odložení splatnosti úvěrů pro záchranu řecké ekonomiky v objemu 100 mld. eur. Autoři dohody tento krok považují za důležitý krok po osmi letech, kdy Řecko podstoupilo tři záchranné programy a nejhorší recesi v moderních dějinách Evropy. Nejbližší splatnost části úvěrů se tak posouvá z 2023 na 2033. Nový plán také zahrnuje zvýšení finální splatné částky a snížení průběžných plateb s cílem zajistit větší likviditu státu v následujícím období. Trhy dohodu přijaly s pozitivním ohlasem vzhledem k předchozí nervozitě, že se řecká ekonomika opět bude potýkat s finančními problémy. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Lidé i firmy se bojí krize a hromadí peníze

18:08 Štěpán Křeček: Lidé i firmy se bojí krize a hromadí peníze

„Současný výpočet inflace přestává odrážet realitu. Například v době prudkého poklesu cen pohonných …