Ivan Černý: Oživená tradice šumavského skla

29.07.2021 9:58 | Zprávy

Západní část Šumavy se pyšní bezesporu nejstarší sklářskou historií v českých zemích. Svědčí o tom první písemné zmínky z poloviny 14. století. O dosti později se pak sklářství usídlilo v oblasti Krušných a Lužických hor, V Beskydech i v okolí Jeseníku, ještě později pak ve vnitrozemí, jako kupříkladu ve Světlé nad Sázavou, v Sázavě či Poděbradech.

Ivan Černý: Oživená tradice šumavského skla
Foto: Milena Městecká
Popisek: Galerista a sběratel Jan Gábor, specialista na šumavský region

Na Sušicku u Kašperských hor byla v provozu až do druhé světové války více než stovka dobových hutí. O tom si ale milovníci a sběratelé skla mohou už jen nechat zdát. Vzpomínkou na staré časy a takříkajíc labutí písní je dnes jediná široko daleko Sklářská expozice v Sušici - Galerie brusičského mistra svého oboru – Jana Gábora.

Za dějinami zdejšího sklářství sice může zájemce zavítat do Muzea Šumavy v Sušici, Železné Rudě a v Kašperských horách, či do klatovského Pavilonu Skla. Nebo mohou výletníci vyrazit do sklářského skanzenu Rajský dvůr nedaleko legendární, dávno nefungující Anínské sklárny na břehu zlatonosné Otavy, ale všude tam nás čekají pouze, byť jedinečné, výstavy dobového skla. To v Gáborově galerii se seznámíme nejen se sklářskou historií při prohlídce úžasné expozice, ale i na vlastní oči shlédneme pracovní postupy, a máme tak možnost nahlédnout pod pokličku sklářské alchymie.

Gábor

Turisté vítáni

Jak jsme již naznačili, galerie plní dvojjedinou úlohu – představí nám zašlé časy sklářského Sušicka, a zároveň se zde pracuje, až se od brusu práší, chtělo by se zažertovat. Jan Gábor, pokud zrovna neprovádí patrovým objektem hosty na exkurzi, tak v dílně, umístěné v přízemí, usilovně pracuje na svých zakázkách s parťákem foukačem Tomášem Svobodou. A není-li tento světoběžník náhodou zrovna po ruce, svého času pracoval i v USA, Německu a Belgii, ba i v rodišti porcelánu – v Číně, sáhne po sklářské píšťale Jan Gábor osobně. A tak s klidem pro něho vlastním zručně střídá během exkurze povinnost průvodce expozicí s ukázkami sklářského uměleckého řemesla, které doslova a bez frází miluje a zasvětil mu celý život. I proto se v posledních letech soustředil rovněž na výstavní činnost, aby se i on podílel na propagaci sklářství a sklářského učňovství, které začíná trpět nedostatkem zájemců o sklářské řemeslo. Neboť, jak říká Jan Gábor, všichni by chtěli mít designové studium, ale nikdo nechce dělat u brusné stolice nebo u pece. I proto je tedy zde komentovaná prohlídka zdarma, výukové kurzy pak za symbolické ceny.

Gábor

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Spravedlnost pro manžele Zadehovy

12:46 Zdeněk Jemelík: Spravedlnost pro manžele Zadehovy

Internetový portál Česká justice mě dne 28.dubna 2025 potěšil článkem „Nejvyšší soud: V kauze Zadeh …