Ivan David: Ministryně financí jde ve šlépějích M. Kalouska k další metanolové tragédii

16.04.2019 8:34 | Zprávy

Ekonomika zpomaluje růst. A protože EET nepřineslo slibované zvýšení výběru daní, navrhuje ministryně financí Alena Schillerová (ANO) k naplnění plánovaných rozpočtových příjmů rekordní zvýšení spotřebních daní na alkohol. Stejnou chybu už před tím dvakrát udělal bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). V obou případech byl výsledkem pokles daňového výnosu.

Ivan David: Ministryně financí jde ve šlépějích M. Kalouska k další metanolové tragédii
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Ivan David

Topolánkova a Nečasova vláda, v níž byl ministrem financí Miroslav Kalousek, při rozpočtových krizích v letech 2006 a 2009 v rámci úsporných balíčku zvýšila spotřební daně z lihu. Místo zvýšení daňového výnosu došlo v obou případech k poklesu výběru této daně. Oba případy jsou dobře zdokumentovány ve státních závěrečných účtech. Potřetí stejnou chybu opakuje jen nepoučitelný hlupák. Nebo někdo, kdo sleduje zcela jiný cíl, než je zajištění dostatku peněz ve státním rozpočtu. Policie ČR a Celní správa velmi detailně zdokladovaly, že v obou případů Kalouskových „chyb“ při příliš velkém skokovém zvýšení spotřební daně extrémně narostl černý trh s alkoholem. Na Kalouskových „omylech“ se hodně napakoval organizovaný zločin. Otázkou je, proč chce Babišova ministryně financí nechat mafii vydělat několik stamiliónů potřetí během relativně krátké doby.

O kolik zdraží destiláty?

Podle návrhu novely zákona o spotřebních daních, která je nyní v meziresortním připomínkovém řízení, navrhuje Ministerstvo financí zvýšení spotřební daně na továrně vyráběné lihoviny o 37,50 Kč. vyrobit Podle současného znění zákona se z litru čistého lihu obsaženého v kořalce vybírá 285 Kč. Pokud Parlament návrh Schillerové schválí, vzroste daň na 322,5 Kč.

Čistý líh se jako nápoj v obchodech neprodává. Obsah lihu v kořalkách je od 25 do 90%. Nejčastěji mají lihoviny na našem trhu obsah lihu 38- 40%. Tento podíl lihu má například Tuzemák, který je v ČR nejprodávanějším „tvrdým“ nápojem. U litrové láhve Tuzemáku bude jen zvýšení spotřební daně představovat 18,20 Kč. U půllitrové lahve 9,10 Kč.

To je ovšem jen údaj za zvýšenou spotřební daň bez započítání DPH. Daň z přidané hodnoty se u alkoholických nápojů platí i ze zaplacené spotřební daně. Funguje to jako daň z daně. Je to ekonomický paradox jako z pohádky O staré bambitce, ale takto konstrukci obou daní vymysleli v Bruselu. ČR ji jen převzala do svých zákonů.

Spotřební daň platí výrobce. Do velkoobchodu výrobce dodává lahve s již zaplacenou spotřební daní a vylepenou kontrolní páskou, na níž je uvedeno kolik korun daně bylo z lahve státu zaplaceno. Výrobce platí spotřební daň nákupem těchto pásek od Celní správy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

15:57 Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

Rychlý pád generálního ředitele České televize otevírá možnost najít někoho, kdo by lépe rozlišil př…