Ivan Hoffman: Zemanovy rozmary

27.07.2013 22:10 | Zprávy

Prezidentův vzkaz stranám bývalé vládní koalice, aby mu předložily notářský ověřené podpisy poslanců, ochotných podpořit případnou vládu Miroslavy Němcové, neznamená, že když tyto podpisy obdrží, Němcovou sestavením vlády pověří.

Ivan Hoffman: Zemanovy rozmary
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Možná ano, možná ne. Jisté je jenom to, že když notářsky ověřené podpisy neobdrží, bude Miroslavu Němcovou ignorovat. Zatímco se na Zemana snáší kritika, že si nepatřičně uzurpuje moc, která mu nepřísluší, prezidentův vliv roste v nepřímé úměře k tomu, jak upadá vliv parlamentu a politických stran. Prezident si zkrátka dovoluje pouze to, co mu politické strany zastoupené v parlamentu dovolí.

Na pozdvižení kolem notářského ověřování podpisů je vidět, že nechuť většiny poslanců rozpustit sněmovnu a umožnit předčasné volby, nemusela plynout z jejich obavy o osud parlamentní demokracie. Pravděpodobnější je, že kapři pouze hledali alibi, proč si nevypustit rybník a teď jsou zaskočeni, když si to jejich alibi chce prezident ověřit. Podstoupit tu ponižující notářskou proceduru brání poslancům jejich majestát, pocit vlastní důležitosti, odmítnou-li ale, hodně lidí to pochopí jako přiznání, že už většinu nemají a kdo ví, zda ji vůbec měli.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Hoffman , Zeman

autor: rozhlas.cz

Andrej Babiš byl položen dotaz

Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?

A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze

Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…