Jablonec bez hazardu: Termín referenda o hazardu je klíčový – smysl má pouze současně s volbami

23.06.2014 18:38 | Zprávy

Jablonečtí koaliční zastupitelé chtějí uspořádat referendum o zákazu hazardu mimo termín komunálních voleb, čímž je ovšem zásadně ohrožena platnost a závaznost tohoto referenda.

Jablonec bez hazardu: Termín referenda o hazardu je klíčový – smysl má pouze současně s volbami
Foto: mhdvmb.cz
Popisek: Jablonec nad Nisou

Podle zkušeností z jiných měst totiž k samostatnému referendu nedochází dostatečný počet oprávněných osob – voličů. Bojí se snad představitelé radnice uspořádat referendum se závazným výsledkem a chtějí si tak nechat otevřená zadní vrátka pro další povolení hazardu?

Zda chtějí jablonečtí zastupitelé skutečně zbavit město tvrdého hazardu, se ukáže na jednání zastupitelstva ve čtvrtek 26. 6. v 13:30, kdy budou projednávat návrh na vyhlášení místního referenda. Na něm má podle usnesení z květnového zastupitelstva iniciovaného peticí občanského sdružení Jablonec bez hazardu předložit primátor města Petr Beitl návrh na vyhlášení místního referenda, ve kterém budou moci občané jednoznačně vyjádřit svůj postoj k této problematice a případně rozhodnout o bezodkladném a trvalém zákazu heren a kasin v Jablonci nad Nisou. Někteří zastupitelé ovšem začínají překvapivě prosazovat konání referenda mimo termín říjnových komunálních voleb. S pravděpodobností hraničící s jistotou by se kvůli tomu hlasování nezúčastnilo dost voličů, aby referendum bylo platné a rozhodnutí občanů pro město závazné. Jak je tedy možné, že logické spojení s komunálními volbami, které má oporu v ustálené judikatuře, má tak zaryté odpůrce? Znamená to, že zastupitelé nechtějí znát názor co nejvíce občanů města na provozování tvrdého hazardu a existenci heren a kasin?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…