Jan Bureš: Forint atakuje dvouletá minima, jak zranitelná je střední Evropa?

31.01.2014 11:04 | Zprávy

Výkon středoevropských měn v posledním týdnu není vůbec pěkný - maďarský forint nebo polský zlotý ztrácejí, zatímco turecká lira svůj volný pád v posledních dnech zastavila.

Jan Bureš: Forint atakuje dvouletá minima, jak zranitelná je střední Evropa?
Foto: Redakce
Popisek: Maďarská vlajka

Výprodeje přiživily středeční výroky maďarského guvernéra, který věří, že bude mít možnost pokračovat v dalším uvolňování měnové politiky. Argumentem jsou dobré fundamenty a nízká inflace. Trhy mu to, zdá se, nevěří. Forint se propadl na nejslabší úrovně za poslední dva roky a na peněžním trhu naopak investoři začínají sázet na utažení měnových kohoutů (+60 bps do 3-6 měsíců). Kvůli vysokému napětí se Maďarům také včera nepodařilo upsat plánovaný objem pokladničních poukázek. Napětí se přeneslo především do Polska, ale lehké ztráty zaznamenává i česká koruna. Kdo má tedy nakonec pravdu?

Maďarský guvernér Gyorgy Matolcsy, který hájí další uvolňování měnových kohoutů domácími fundamenty, anebo investoři na trzích, kteří v reakci na jeho slova hodili Maďarsko do jednoho pytle s Tureckem a Jižní Afrikou.Maďarsko skutečně ušlo v posledních letech při narovnávání makroekonomických nerovnováh značný kus cesty. Ekonomika má přebytky běžného účtu platební bilance (+2 % HDP) a nízký deficit veřejných financí. Devizové rezervy na rozdíl od Turecka nebo Jižní Afriky bez problémů postačí ke krytí splatného krátkodobého dluhu (očištěného o bilanci běžného účtu).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ing. Barbora Urbanová byl položen dotaz

Právo se ptát

Podle vás je úkolem novinářů se kriticky ptám a politik by měl reagovat. Nic proti tomu. Ale myslíte, že stejné právo nemáme i my? A proč třeba vy neodpovídáte na to, co se vás zde občané ptají? Nemyslíte, že právě občanům byste se měli jako politici zpovídat především?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: 3+1 na lavičce u metra

13:39 Přemysl Votava: 3+1 na lavičce u metra

Dva metry čtvereční, to je větší klícka pro pejska, či kočičku.