Jan Campbell: China first

28.07.2017 8:30

Neprojevil jsem zájem, a nebyl jsem ani pozván na nedávné česko – čínské hospodářské fórum. Na fóru, které zahájilo program na pražském hradě, vystoupili mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Jan Hamáček, a na závěrečné večeři, sám prezident Miloš Zeman. Nemohu psát o průběhu ani výsledcích fóra. Mohu se ale podělit s hodnocením jednoho věrohodného účastníka fóra, který mě přesvědčil, že fórum bylo skvěle zorganizované, obsahově zajímavé, věcné, důstojné a efektivní.

Jan Campbell: China first
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Jan Campbell

Nevylučuji proto, že fórum posloužilo jako stínová akce plánovaného setkání 16 + 1. Tomu napovídá mimo jiné přítomnost vicepremiéra Bulharska, ministrů z Makedonie, bývalého ministra obrany SR, představitelů významných čínských společností, a v neposlední řade, i jednoho ze 7 členů PB ÚV KS ČLR. V českých veřejných oficiálních médiích nebylo fórum na první, ani na třetí straně, kde bývají fotografie pohledných dívek. Z jedné strany je to škoda, z druhé strany se tak vyloučila možnost zneuctění práce prezidenta Zemana zástupci falungong, pány Kalouskem, Bursíkem & Co, mávajících rádi tibetskou vlajkou. Zato bylo fórum široce komentováno v čínských médiích. Předpokládám, že mnozí účastníci fóra mají méně informací o ČLR k dispozici, než mám já, že se na uvedeném fóru mluvilo hezky, protože venku a ve skutečnosti to bývá obyčejně vše jinak, a že ČLR a ČR mají společné přání: rozvíjet politické a hospodářské vztahy ku prospěchu obou zemí.

Protože přání je kvalitativně odlišné a vzdálené od chtíče, a ještě více odlišné a vzdálenější od opravdové potřeby, je nezbytné si klást alespoň tři otázky: 1) Komu fórum slouží? 2) Proč nebyla veřejnost informována o fóru předem, a tím nabídnuta veřejnosti možnost doplnit si znalosti o asijské velmoci, která již dnes spoluurčuje osud našeho bytí. 3) Co lze realisticky očekávat od ČLR v EU, střední Evropě a tím v ČR?

Pokusím se odpovědět stručně a nabídnu několik příkladů z ČLR posledních dnů, k zamyšlení všem, kteří jsou již aktivní v ČLR, nebo mají potřebu, ne přání, působit v ČLR.

Indikativní odpověď na první otázku se nabízí sama: Vysoká úroveň zástupců ČLR na fóru s širokým komentováním v zahraničí, především v ČLR a prakticky nulovým komentováním oficiálních masových medií v ČR se mi jeví přes výše uvedené důvody, promarněnou příležitostí. Protokol ČLR si bude absenci medií dlouho pamatovat, podobně jako si bude pamatovat krásu hradu. Promarněná příležitost může mimo jiné napomoci odstavení osobnosti typu pana Tvrdíka & Co na vedlejší kolej, nebo do archivu, protože dnes není možné něco utajit. Ruský ex-premiér Kasjanov a moskevský ex-starosta Lužkov mohou na téma spolupráce s ČLR a pád z Olympu moci dlouho přednášet a zpívat. Čeští dobyvatelé čínského trhu by si měli objednat lekci u ruské senátorky Valentiny Matvějenko. Indikativní odpověď na druhou otázku vyplývá z úvodu příspěvku, odpovědi na první otázku, a v neposlední řadě ze skutečnosti, že tzv. elita je přesvědčena, že může konat uzavřeně, protože k vládnutí nepotřebuje informované, nebo alespoň polo-vzdělané lidi. Z toho lze mj. odvodit i krátkodobý osobní zájem některých osobností a tzv. elit. Přesvědčit veřejnost o celospolečenském poslání fóra ústy českého organizátora, však nebude lehké. Indikativní odpověď na třetí otázku nabízejí následující náhodně vybraná fakta.

Obchodní vztahy ČLR - EU, potažmo i ČR, bude bez ohledu na vývoj v EU významně ovlivňovat SRN. Ta je vedle ČLR t.č. jedinou průmyslovou a konkurence schopnou velmocí. Nemám pochyb, že program Made in China 2025bude úspěšný, a 1. říjen 2049, sto let od založení ČLR, se bude slavit jako den vedoucí průmyslové velmoci světa. Jsem upřímně zvědav, co a jak bude slavit ČR v 2018. Než tomu bude zde, a v ČLR, je dobré vědět, co se děje, především u sousedů, a proč se to děje. O nové, v půli července t.r. diskutované změně zákona o kontrole týkající se mj. prodeje německých společností a transferu know-how jsem dříve referoval, včetně příspěvku z 15.7. nazvaném Konec říše bez hranic. Dnes v jeho doplnění nabízím možnost seznámit se s případem společnosti Blitz 17-623 AG. Tato mini AG, za níž stojí velký čínský investiční fond Creat, měla evidentně za úkol zprostředkovat převzetí hessenského farmaceutického koncernu Biotest. S rychlostí blesku a hromu, dříve než se mnozí odpovědní v SRN probudili ze spánku a sladkých snů, si Blitz 17-623 AG zajistila většinový podíl v koncernu Biotest. V představitelné, tj. velice blízké budoucnosti několika měsíců, bude takové převzetí prakticky vyloučeno. O to se postará změna spolkového zákona, zvaného Aussenwirtschaftsordnung. Zákon se nezmiňuje ani slovem o ČLR, nebo USA. Doporučuji si změnu nastudovat. Dobrá rada nad zlato, zlato!

Obchodní vztahy USA – ČLR budou procházet analogickou zkouškou. Ta je také založena na prověrkách, nedůvěře a strachu, ztratit moc a pozici na tzv. volném trhu. Jedním z příkladů je Anthony Scaramucci, nový ředitel komunikaci DJT. Při přechodu z Wall Street do White House musel pan Scaramucci na cestě vystoupit ze svého hedge fund SkyBridge Capital. Fond nabídl čínské společnosti HNA Group Co. Jaká by to byla ale svoboda, kdyby na cestě k prodeji se neobjevila tajuplná komise, Committee on Foreign Investment (CFIUS). Členové CFIUS nechodí po ulici, aby někoho, nebo něco viděli. Proto si dovoluji tvrdit, že pan Scaramuccineuvidí čínské peníze ani k Vánocům. Bude tomu nejenom proto, že v tomto roce CFIUS, posílené politikou DJT – America first, měla minimálně 9 x něco proti prodeji amerických společností cizincům. O ČLR nebo EU ani slovo. Pro informaci uvádím, že v 2016 čínské společnosti koupily, nebo získaly podíly v 77 amerických společnostech. V 2017 plánují Číňané koupit v USA 87 společností! V tomto čísle je i společnost pana Scaramucci. Jenom malá část nákupu bude však dělat radost. Bude tomu nejenom kvůli CFIUS, ale i kvůli bezvýslednosti jednání mezi ČLR a USA (minulou středu) ohledně kroků, které by měly snížit US deficit, kvůli rychlosti změn a vývoje technologií, a v neposlední řadě kvůli nové politické linii prezidenta Si Ťin-pchinga. Co mám na mysli?

V ČLR není nikdo větší než komunistická strana. Na to zapomínají nejenom čínští oligarchové během honu za ziskem, který se jim zdá možný všude, kam jejich oči dohlédnou, a letadlo je donese. Čínské orgány začaly totiž prověřovat firemní konglomeráty, ke kterým patří mimo jiné výše zmíněná HNA Group Co., Anbang Insurance Group, Fosun International Ltd., Dalian Wanda Group Co. a podobné společnosti. Čínské politbyro, nejvyšší rozhodující orgán, dalo pokyn k realizaci proaktivní fiskální politiky a rozvážné (opatrné) monetární politiky ve druhém pololetí t.r. Jasněji to řekl prezident Si Ťin – pchingČLR bude posilovat koordinaci finanční regulace, stabilizovat trh nemovitostí a chránit se před systémovým finančním rizikem. Jinými slovy: konec bezbřehému vývozu kapitálu, pochybným investicím a právním strukturám společností v zahraničí. Ještě jasněji: China first.

Pro znající čínštinu nabízím základní odkaz na oficiální prohlášení, znějící prozaicky: . Neboli také: Si Ťin pching předsedal schůzi PB, která analyzovala a zkoumala současnou ekonomickou situaci a hospodářskou práci. Napsané doplňuji příkladem poslušnosti velikána, jednoho z nejbohatších mužů ČLR, pan Wang Jianlin. Je předsedou představenstva Dalian Wanda Group. Podobně rychle jako Blitz 17-623 AG si zabezpečila většinový podíl v německém koncernu Biotech, prodal pan Wang Jianlin rychle aktiva v dokumentovaném objemu USD 9.4 miliard. Pokračuje prodejem 77 hotelů za RMB 19.91 miliard, prodejem 91% podílu ve 13 zábavných parcích za maličkost, RMB 43.84 miliard apod. Současně s pokorou prohlašuje: Wanda would actively respond to the state’s call and decided to put its main investments within China. Existuje mnoho důvodů, proč uvádím příklad Dalian Wanda Group. Některé z nich představuje tzv. snižování rizika stále větším rozsahem činnosti (risk spreading) s pomocí akvizic na dluh, úvěrová politika vlády ČLR spojená se ztrátou kontroly nad vývozem kapitálu do zahraničí, a v neposlední řadě odhodlání oligarchů k excesivnímu zadlužování společností a regionálních vlád ČLR. Dalian Wanda Group například investovala během posledních 5 let jenom v zahraničí více než USD 20 miliard. Do filmové produkce Legendary, řetězce AMC Entertainment Holdings, Odeon & UCI Cinemas, ale i výrobce jacht. Proč? To ví pan Wang Jianlin a bankéři. Čínská společnost z toho má, nebo bude mít málo, nebo nic.

Proto v úterý minulého týdne, slíbil mluvčí National Development and Reform Commission (nejvyšší plánovací komise) věnovat důkladnou pozornost investicím do zahraničních nemovitostí, hotelů, zábavných a sportovních zařízení. Jinými slovy: ČLR musí snížit riziko iracionálního investování. Výsledkem nové politiky bude, že na příklad Dalian Wanda Group splatí část svých úvěrů a bude se intenzivně věnovat svým 203 komerčním a kancelářským objektům v ČLR. Ty mají přinést 2018 příjem z pronájmu ve výši více než RMB 33 miliard, nemluvě o dalších objektech, které skupina vlastní. Kdo si přeje seznámit se s obsahem interview, které dal pan Wang Jianlin, může kontaktovat reportéra, pana Han Wei (weihan@caixin.com). Kdo se zajímá o vojenské záležitosti, může se podívat na  (cctv.com) CCTV News micro-site věnující se 90. výročí založení čínské lidové osvobozenecké armády (ČLOR), nebo na  z 10, seriálu o reformách a modernizaci čínské lidové armády.

Kdo má zájem o umělou inteligenci (AI), její aplikace v ČLR, včetně predikce kriminality a kriminálního chování jednotlivce, měl by si uvědomit, že ČLR plánuje předběhnout své současné konkurenty k roku 2030 a obsadit domácí trh AI v hodnotě USD 150 miliard. Doporučuji také  a seznámit se na příklad s produktem Smart Red Cloud, který vyvinula startup Yunshu Weilai ve spolupráci s University of Electronic Science and Technology (UESTC).

Co lze realisticky očekávat od ČLR v EU, střední Evropě a tím v ČR? Částečné odpovědi nabízejí uvedené příklady. Příklady současně vybízejí věnovat se práci a hodnocení výsledků plánovaného podzimního sjezdu KS ČLR, představitelným dopadům investic v rámci OBOR (One Blet One Road) a v neposlední řadě zintenzivnit zájem o identifikaci opravdových potřeb ČLR. Být mladým, nebo politikem milující svou zemi, snažil bych se pracovat a spolupracovat s ČLR v oblasti kreativního myšlení, inovací a systematického rozvoje individuálních schopností, především dětí a mládeže. Prostor pro fóra, tradiční obchodování a oddávání se zbožným přáním zabalených v naději na úspěch, přesto zůstane. Skandály s kořeny v podsvětí doby polistopadové, včetně posledního, spojeného s výstavbou kaskády vodních elektráren Naryn v Kyrgyzstánu, zatahují do dění hrad a samotného prezidenta Zemana. Tím škodí reputaci ČR, obchodní společnosti, a ničí naději na vážnější spolupráci s ČLR. O kaskádě vodních elektráren Naryn bych mohl diskutovat, psát a radit celé hodiny. Osobně znám komplexní problematiku z dob svého působení jako vedoucí kanceláře EU – TACIS a poradce tehdejšího premiéra Tursunbeka Čingyševiče Čyngyševa a dalších, kteří si byli vědomi, že: Komu není rady, tomu není pomoci. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Velké sny a prázdná kapsa

15:52 Zbyněk Fiala: Velké sny a prázdná kapsa

Končící Evropská komise zkouší ještě udat strategii pro příští volební období, s nejasnými návrhy, n…