Jan Čermák: Strach ze slabého čínského juanu má možná příliš velké oči

13.08.2015 10:17 | Zprávy

Výplach na trzích s rizikovými aktivy, který tento týden rozjela změna kurzového režimu v Číně a vedla k dosavadnímu oslabení yuanu o cca 3,5 % (vůči dolaru), se přece jenom uklidňuje.

Jan Čermák: Strach ze slabého čínského juanu má možná příliš velké oči
Foto: roklen24.cz
Popisek: Čínské jüany neboli renminbi - ilustrační foto

Přispěla k tomu včera skutečná a dnes pouze verbální intervence čínské centrální banky na podporu vlastní měny. Nicméně globální trhy nutně musí zůstat ve střehu, neboť hrozba nového kola měnových válek samozřejmě visí ve vzduchu. Co však Číňané přechodem na v podstatě řízeně plovoucí kurz sledují, resp. kam až jsou schopni se znehodnocením vlastní měny zajít?

Předně je zřejmě pravdou, že devalvace mohla být opravdu podnícena slabšími čínskými daty, když zejména slábnoucí vývoz v kontextu deflačního prostředí nepůsobil dobře. A tak se oslabení vlastní měny hodí, zvláště v situaci, kdy sílu yuanu skrze fixní kurz k dolaru de facto řídil Fed. A ten se přitom chystá měnovou politiku utáhnout – tedy něco co čínská ekonomika a hlavně velmi zranitelný akciový a realitní trh nepotřebují. Zde je třeba si uvědomit, že vinou pevné vazby na dolar čínský juan v uplynulých kvartálech masivně posiloval oproti ostatním měnám - a nešlo zde přitom jen o euro, ale také o ostatní měny v regionu. Pokud by v této situaci čínská centrální banka dál držela neměnný pevný kurz na dolar, tak by jednak svoji měnu nechala zřejmě dále globálně posilovat a jednak by při aktuálním odlivu kapitálu ze země musela kurz bránit prodeji devizových rezerv.V obou případech se jedná o měnově restriktivní kroky, které jsou v situaci, kdy čínská ekonomika bojuje s deflací, zcela nelogické.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Kolik lidé ze SOCDEM bude na kandidátce Stačilo?

A napadlo vás, že jste vlastně stranu pohřbili zbytečně? Kvůli koalici z ní odešlo dost výrazných tváří a nebojíte se, že to bude k ničemu? Že pro voliče SOCDEM budete nevolitelní kvůli spolupráci s komunisty a pro voliči komunistů vás volit nebudou, že dají radši preferenční hlas komunistům?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Co (ne)očekávám od setkání Trump - Putin

15:57 Ivo Strejček: Co (ne)očekávám od setkání Trump - Putin

Denní glosa Ivo Strejčka