Jan Čermák: Wall Street oslavil zahájení 19. sjezdu komunistické strany Číny

18.10.2017 10:45

Nebýt toho drahého másla, tak jsme si hezčí ekonomické počasí na právě končící babí léto nemohli přát. Důkazy o tom, že se daří, totiž přicházejí ž ze světa každý den - včera například americký akciový index Dow Jones překonal v průběhu seance magickou hranici 23 tisíc bodů (byť nakonec uzavřel pod ní). Jakoby tím Wall Street chtěla poslat pozdrav do Číny, kde právě začal 19. sjezd komunistické strany Číny.

Jan Čermák: Wall Street oslavil zahájení 19. sjezdu komunistické strany Číny
Foto: pixabay.com
Popisek: Newyorská Wall Street
reklama

Kdo si ze střední a starší generace pamatuje, o čem je taková absurdní taškařice, jakou je jednou za čtyři až pět let konaný sjezd vládnoucí komunistické strany, tak stěží dokáže pochopit, jakou pozornost dokáží finanční média takové události věnovat. Byznys je však byznys a 1,4 miliardy bohatnoucích zákazníků v Číně je dostatečným argumentem bedlivě sledovat, co má hlavní představitel komunistické strany a vlády druhé největší ekonomiky světa na jazyku.

Paradoxem doby je přitom to, že komunistická Čína se dnes staví do role hlavního ochránce globalizace a volného obchodu. Nakonec proč by také ne, když Mezinárodní měnový fond zařadil čínský juan mezi pět (ano slovy jen pět) rezervních měn světa. Tento počin bude nepochybně čínským prezidentem Xi Jinpingem či jiným soudruhem na sjezdu strany řádně vyzdvižen. Méně se však jistě bude mluvit o tom, že podíl juanu na globálních mezinárodních platbách navzdory jeho “internacionalizaci” v posledních letech klesá. Vše souvisí s tím, že liberalizace kapitálového účtu platební bilance Číny se více méně zastavila.

O čem se naopak na sjezdu mluvit bude - budou zítra zveřejněné výsledky čínského HDP za třetí kvartál. S velkou dávkou jistoty lze říct, že vykázaný meziroční růst bude opět velmi blízko hodnoty 7 %, tak jak jsme mohli pozorovat v uplynulých čtyřech letech kdy již byl u kormidla současný čínský prezident. Svět se tak zítra ráno spolu čínskou stranou a vládou bude cítit opět o něco bohatší a Dow Jones konečně bezpečně překoná oněch 23 tisíc.

Jan Čermák
finanční analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Bohatství miliardářů se během pandemie zvýšilo o 435 miliard

7:33 P. C. Roberts: Bohatství miliardářů se během pandemie zvýšilo o 435 miliard

V posledních dvou měsících nezaměstnanost v USA dosáhla úrovně nevídané od časů Velké deprese z tři…