Jan Čermák: Zatímco nad exitem Fedu se rozjasňuje, v případě ČNB stále více zataženo

10.07.2014 16:47 | Zprávy

Tak tedy říjen. Včerejší podrobný zápis z posledního jednání vedení americké centrální banky (FOMC) odhalil, že Fed hodlá skončit s nákupy dluhopisů financovanými “tiskem nových dolarů” již na konci října tohoto roku.

Jan Čermák: Zatímco nad exitem Fedu se rozjasňuje, v případě ČNB stále více zataženo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Miroslav Singer

Především díky dále se vylepšujícímu trhu práce by tak měla skončit tato fáze agresivní měnové expanze, kterou následně vystřídá čekání na standardní měnový zásah v podobě zvýšení oficiální úrokové sazby. Jak přitom víme již z předchozích vystoupení šéfky Fedu Yellenové, k tomu by mohlo dojít zhruba půl roku poté, co Fed skončí s expanzí nazývanou kvantitativní uvolňování.

Zatímco v případě politiky americké centrální banky se situace zvolna vyjasňuje, tak naopak čím dál více zamlžená začíná být okolo ČNB. Může za to inflace, které se devalvaci navzdory ne a ne odlepit od nuly. Jinak řečeno, meziroční míra inflace zůstává stále hluboko pod inflačním cílem centrální banky a tak tomu bude i do konce tohoto roku. Co z toho plyne?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…