Jan Fingerland: Čtvrtá cesta od třetí intifády aneb Krveprolití v Jeruzalémě

19.11.2014 12:24 | Zprávy

Jeruzalému se sice přezdívá město míru, ale zvlášť v posledních dnech připomíná spíše sud prachu. Úterní útok dvou mužů na věřící, modlící se v synagoze, tuto skutečnost spíše dotvrzuje, než vytváří.

Jan Fingerland: Čtvrtá cesta od třetí intifády aneb Krveprolití v Jeruzalémě
Foto: Redakce
Popisek: Izrael

Podle zatím posledních údajů byli útočníky dva muži z východního, arabského Jeruzaléma a místem tragédie čtvrť Har Nof více méně na samém okraji Západního Jeruzaléma. Pokud se potvrdí identita obou útočníků, pak to bude znamenat, že žili ve čtvrti Džebel Mukabir, odkud přišlo už několik jiných pachatelů podobných útoků.

Jakých podobných? Jde o akce, které představují novou formu terorismu. Zbraněmi se stávají předměty denní potřeby, jako jakou nože a sekáčky na maso, případně stroje, ať už jde o automobil nebo stavební bagr. To má, mimo jiné, velmi žíravý účinek na poslední zbytky důvěry mezi Židy a Araby.

Těchto útoků zaznamenali v Jeruzalémě a na dalších místech v Izraeli a na Západním břehu už celou řadu, několik z nich bylo smrtelných – pro náhodné oběti i pro útočníky. Častá otázka, zda stojí Izrael a Palestinci na prahu nové, už třetí intifády, je poněkud zavádějící, není totiž jasné, co by to mělo znamenat.

První intifáda na konci 80. let vypukla jako spontánní povstání mladíků s kameny v rukou. Tu druhou, vedenou organizovaně a pomocí sebevražedných útoků, záměrně vyvolal Jásir Arafat, a to jako řešení své prekérní politické situace po selhání jednání v Camp Davidu.

Společné měly jen to, že palestinská společnost byla frustrovaná a napětí vyústilo v ozbrojený boj, případně teroristické útoky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Jeruzalém , synagoga , Fingerland , krveprolití

autor: Český rozhlas

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.