Jan Fingerland: Horší než Čingischán aneb Konec křesťanů v Iráku

21.07.2014 22:25 | Zprávy
autor: rozhlas.cz

Zmizí z Iráku křesťané? Tato otázka zatím naštěstí nemá kladnou odpověď. Jisté ale je, že křesťané z Iráku mizí.

Jan Fingerland: Horší než Čingischán aneb Konec křesťanů v Iráku
Foto: Archiv
Popisek: Irák

Zatím posledním dějstvím lidské, ale vlastně i kulturně-historické tragédie bylo páteční ultimátum adresované křesťanům v severoiráckém Mosulu. Vydal je samozvaný „chalífa Ibrahím“, donedávna známý pod jiným falešným jménem Abú Bakr Bagdádí.

Tomu se podařilo vytvořit na území části Sýrie a Iráku útvar označovaný jako „Islámský stát“ a začít ho řídit podle svých vlastních představ o islámu.

Bagdádí a jeho lidé se rozhodli vzít některé islámské tradice opravdu doslova a obnovit středověkou instituci „dhimmy“, tedy podřízenosti křesťanů a židů muslimské vládě. Jakožto vyznavači monoteistické víry směli křesťané a židé mezi muslimy žít, ale jen s určitými omezeními a za cenu placení zvláštní daně za „ochranu“.

Prakticky všechny islámské státy tuto instituci odbouraly, ale Bagdádího Islámský stát se nyní k této praxi vrátil. Už v únoru si museli křesťané v tehdy čerstvě dobytém městě Rakka vybrat, zda přestoupí na islám, nebo se podřídí islamistické vládě – nebo zemřou. Nyní, krátce poté, co se ISIL zmocnil Mosulu, se situace opakuje.

Ti, kdo chtěli odejít, měli na rozhodnutí jeden den. Z Mosulu už před jeho dobytím a bezprostředně po něm uprchlo velké množství lidí. V sobotu, před vypršením Bagdádího ultimáta, se na cestu vydalo posledních dvaapadesát rodin, což v místních poměrech znamená několik stovek lidí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…