Hathout nebyl rodilý Američan. Pocházel z Egypta, kde začínal jako politický aktivista a bojovník, nejdříve proti britské přítomnosti v zemi, a po roce 1952 proti novému vojenskému režimu. Za to si odseděl pět let ve vězení.
Po propuštění vystudoval medicínu a koncem 60. let odjel ze země. Po pobytu v Kuvajtu zakotvil ve Spojených státech, aby se tam stal jednou z předních osobností muslimského života. To vše vedle svého občanského povolání kardiologa.
Hathout mimo jiné založil islámské centrum, ve kterém stanovil svá vlastní pravidla. Ženy byly v jeho centru vítány, nechtěl, aby centrum mělo stálého imáma, odmítal, aby jeho komunita vyznávala jen jeden z islámských směrů a také trval na tom, aby jediným jazykem, který se bude používat, byla angličtina.
Žádal od své komunity nejen toleranci, ale i kritičnost ke všemu, včetně vlastní tradice. Hathout byl totiž přesvědčen, že muslimové se musejí přizpůsobit zemi, v níž žijí. Totiž zachovat si svou víru, ale také přijmout identitu státu, jehož se dobrovolně stali občany.
Vzhledem k tomu, že v Americe existovaly islámské směry, které samy sebe považovali za antiamerické, byl Hathoutův přístup významným krokem vpřed.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas