Jan Jůn: 2014 – náročný rok mnoha výzev pro Brity

31.12.2014 18:10 | Zprávy

Uplynulý rok 2014 byl pro Brity rokem mnoha neobvyklých výzev v každodenním životě. První měsíce roku přinesly mnohde katastrofální povodně, kombinované s vysokými přílivy a bouřemi ve východní Anglii a v hrabství Somerset, a rozvodnila se i Temže.

Jan Jůn: 2014 – náročný rok mnoha výzev pro Brity
Foto: wikipedia
Popisek: Lídr strany UKIP Nigel Farage.

Více než 1000 domů v záplavových územích bylo evakuováno a část hlavní trati z Londýna do Cornwallu byla zničena.

Brity pak sice potěšily úspěchy jejich sportovců na olympiádě v Soči, ale vzápětí je rozhořčila ruská okupace Krymu a vláda se přidala k ostatním zemím skupiny G8 a Rusko z ní suspendovala.

Mezitím pokračovalo v rychlém růstu britské hospodářství a ministr financí Osborne přišel v tradičním březnovém rozpočtu s úlevami a předpověděl roční růst až o 2,7 % – v kontrastu se stagnací eurozóny.

Duben byl pak milníkem usmíření s Irskou republikou díky státní návštěvě irského prezidenta Higginse u královny Alžběty II. – po její návštěvě Irska v roce 2011.

Mezitím začala sbírat politické body populistická a xenofobní strana UKIP, jejímž cílem je vystoupení Británie z Evropské unie a uzavření hranic unijním migrantům i imigrantům odjinud.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Letní neradostné přemítání

17:44 Jiří Weigl: Letní neradostné přemítání

Prázdniny a dovolené jsou obdobím, kdy má člověk příležitost obvykle častěji cestovat po naší zemi a…